acs712 modul

acs712 akım sensörü NEDİR ?

Bu başlık altında sizinle acs712 akım sensörü datasheetini okuyup, kendi yorumlarımızla anlatmaya çalışacağız. Siz de bu makale ile yetinmeyip acs712 akım sensörü ile ilgili bir datasheet incelerseniz. Faydası olur emin olun.
Allegro firmasının imzasını taşıyan acs712 akım sensörü nün bir çok farklı versiyonu bulunmaktadır. Pcb için uygun formatta olanları, hazır modül  şeklinde olanları mevcuttur. Siz hangisini tercih ederseniz edin, mantığı aynıdır. Sensör akım taşıyan hatta seri bağlanır. Bağlama yönünüz acs712 akım sensörü  girişine ters veya düz olmasına göre, değişen her 1A’lık akım için sensör, datasheetinde belirtilen miktarda gerilim üretir. acs712 akım sensörü 5A-30A arası değişik modelleri vardır. AC/DC akım ölçebilirsiniz. Ancak AC gerilimde çalışırken hassas ölçüm için, modül şeklinde değilde pcb için modellerini alıp, datasheetinde belirtilen kondansatör değerlerinden sizin çalıştığınız voltaja uygun olanını tercih ederseniz daha sağlıklı ölçüm yaparsınız.

acs712 akım sensörü ile akım hesabı nasıl yapılır ?

Biz 5A’ lık akım sensörü kullanıyoruz. Datasheetine göre her değişen 1A’da 185mV’luk gerilim üretir. Datasheetinde entegre şeklinde, pcb devrenize kurmak isterseniz gerekli ek ara elemanları güzelce açıklamış. Biz modül şeklinde kullanacağımız için ara elemansız arduinomuza bağlıyoruz.

Sensör bize analog çıkış verecek. Yani yine bir analog sensör var elimizde. Klasik analog sensörlerin taşıdığı artıları taşıyor kendisi.

acs712 akım sensörü Arduino ‘ya nasıl bağlanır ?

Sensörümüzün IP+ ve IP- uçlarına akımı ölçülecek kablo seri bağlanır. Ve bağlanış şekline göre sensörümüz akımla paralel veya ters orantılı mV değerler dönderir bize.

Bir örnekle açıklayacak olursak;  Elimizde 5A’lık modeli bulunsun acs sensörünün , sensör boşta iken yani bağlı kablodan akım geçmezken  sensör bize 2.5V değer dönderir. Aslında 511-512 arasında pwm değeri,  biz onu gerekli işlemlerle voltaja çeviririz.

Demiştik ki  5A’lık model için her değişen 1A de 185mV gerilim üretir. O zaman akım pozitif yönde bağlanmış ise (2.5V +185mV)x(I) olarak değer ölçülür. Bu durumda çıkış değerimiz akımla doğru orantılı olarak artmaya başlar. Ters bağlama durumunda ise (2.5V-185mV)x(I)  ifadesine göre çıkış alırız. Bu durumda da akım ile ters orantılı olarak bir çıkış elde ederiz.

Burada önemli husus, acs712 ’mize akım taşıyan hattımızı ters mi düz mü bağladık. Buna karar vermek. Bunun için en etkin yöntem,

eğer acs712 ’mizin hat girişindeki yönergeleri(+ ucu, -ucu) silinmiş ise, bizimkinde silinmişti.

Sensörü arduinomuza bağlayıp aldığımız pwm değeri seri porttan okumak. Sensör başta 510-512 arasında değer gönderir. Artan akıma göre değişen pwm ile sensörümüzün bağlanış şekline karar veririz. Formülümüzü ona göre optimize etmek, en sağlıklı sonucu almamıza yardımcı olur.
1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz