serial-i2c-lcd-devresi

Arduino ile lcd kullanımı

Bu yazımızda, Arduino ile lcd kullanımı şekillerinden en etkili olan, I2C ile çalışacağız.  Bu zamana kadar Arduino ile lcd kullanımı , biraz kasıntı bir işti. Serial haberleşme diye de geçen bu yöntem sayesinde Arduino ile lcd kullanımı artık daha basit.

I2C veri yolu ile  Arduino ile lcd kullanımı nasıl oluyor ?

Öncelikle I2C veri yolunu ilerleyen zamanlarda çokça irdeleyeceğiz.  Şimdilik seri haberleşme protokollerinden biri olarak tanımlanabilir. Bizim işimizi oldukça kolaylaştıran bir haberleşme protokolüdür. Önceleri lcd kullanımı için standart paralel prosodür kullanılırdı. Bu çok fazla pin sayısı içerdiği için pek tercih edilen bir yöntem değildir. İlerleyen zamanlarda paralel lcd için detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Öncelikle github’dan gerekli library dosyasını indirmek gerekli. Aşağıda link kısmına bakabilirsiniz. Sonra kullandığınız lcd’nin modeline göre(biz 16×2 kullandık) fonksiyonunuzu oluşturup işleme başlayabilirsiniz.

Fonksiyon tanım kısmında, sizinde görebileceğiniz üzere 0x27 diye bir sabit söz konusu. Bu sabit, lcd’nin satır-sütun sayısına göre değişkenlik göstermekte. Arduino derleyicisinin örnekler kısmından gerekli örneği inceleyip sabitler hakkında detaylı açıklama bulabilirsiniz.

Arduino Kodları

// LiquidCrystal I2C - Version: Latest 
#include "LiquidCrystal_I2C.h"

LiquidCrystal_I2C lcd(0x27,16,2); // lcd fonksiyonumuzu tanımladık. 16x2 lcd kullandık

void setup () {
 
 lcd.init();          // lcd’mizi başlatıyoruz
 lcd.clear();          // lcd ekranını temizliyoruz lcdnin kendi hafızası var o yüzden açılışta bir kere temizlemek her zaman iyidir.
 lcd.backlight();        // lcd arka plan aydınlatmasını açtık
}
void loop() {
 lcd.setCursor(0,0);      // lcd kursorunun yerini tayin ettik
 lcd.print("PROJE YENILIK");
 lcd.setCursor(0,1);
 lcd.print("HOS GELDINIZ");
}

Burada lcd.setCursor(); fonksiyonuna değinmek istiyorum. Parantez içinde ki (0,0) birinci satır, birinci sütun anlamına gelmektedir. Yani lcd’ye yazarken sıfırıncı satırı birinci satır olarak algılayıp öyle yazmaya başlar. Sizde lcd’ye yazı yazarken buna dikkat edin yoksa ortaya anlamsız ifadeler çıkar.

İleride de değineceğiz ama sürekli yenilemekte fayda var. Lcd’nize değişken değerler yazdıracaksanız belirli periyotlarla lcd.clear() komutu ile ekran temizliği yapmanız faydanıza olacaktır. Bu konu ileri konularda daha da irdelenip, örnekleri bolca verilecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz