bitcoin nedir

Bitcoin Nedir?

Bitcoin, 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından deneysel olarak başlatılmış, herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş  ile ilişiği olmayan dünyanın herhangi bir yerinde güvenli ve anlık bir değer transferi için kullanılan dijital paradır. Matematiksel olarak arzı 20 milyon bitlik para ile sınırlıdır ve Hükümetler, Bankalar tarafından kontrol edilemez.  Bunun yerine kullanıcılar tarafından yönetilen açık bir ağdır.

Herkes kullanabilir fakat sorumlu tekbir şirket yok

Bitcoin Nasıl Kullanılıyor?

Öncelikle Bitcoin kullanabilmeniz için bir cüzdan oluşturmanız gerekmektedir. Bu sanal cüzdanınızı cep telefonunuzda, bilgisayarınızda oluşturabileceğiniz gibi internet üzerinde bulunan web servislerinden de yararlanabilirsiniz. Kişi başına cüzdan sınırı bulunmuyor ve dilediğiniz kadar cüzdan oluşturabilirsiniz. Üstelik oluşturacağınız cüzdan için özel bilgilerinizi vermenize de gerek yoktur.

Bitcoin nasıl çalışır?

Bilgisayarınıza ya da akıllı telefonunuza Bitcoin cüzdanını yükledikten sonra ilk Bitcoin adresiniz yaratılacak ve ihtiyacınız olursa yenilerini yaratabileceksiniz. Bu adresleri herkesin görmesini sağlayarak arkadaşlarınızın size ödeme yapmasını veya tam tersini sağlayabilirsiniz. Yani elektronik posta sisteminin oldukça benzeridir fakat Bitcoin adresleri sadece bir işlem için kullanılmalıdır.

Bitcoin cüzdanları, işlemleri gerçekleştirmek için kullanılan özel anahtar yada kaynak denilen bir parça bilgiyi saklar.

Özel Anahtar , Sizin bitcoin harcama hakkınızı sağlayan gizli bir bilgi parçası

İmza, işlem bir kez tanımlandıktan sonra herhangi başka bir kullanıcı tarafından değiştirilebilmesini önler.

İmza , sahibiyeti kanıtlayan matematiksel bir mekanizma

Bütün işlemler kullanıcılar arasında yayınlanır ve çoğunlukla 10 dakika içinde madencilik diye adlandırılan işlem dahilinde ağ tarafından onaylanmaya başlar

Bitcoin madenciliği Bitcoin ağının işlemleri onaylaması amacıyla bilgisayarlara matematik işlemler yaptırmak ve güvenliği artırmak

Bitcoin Güvenli Mi?

Bitcoin’in çekirdek protokolü herkes tarafından görünebilir olması sonucu dünyanın dört bir yanından binlerce güvenlik araştırmacısı tarafından denetlenmiş ve muazzam bir inceleme sonrasında güvenli ve sağlam olduğu kanısına varılmıştır.

Fakat şifrenizi unutmanız veya özel anahtarınıza erişemediğiniz taktirde size kimsenin yardımcı olamayacağını ve yaptığınız işlemin geri dönüşünün olmadığını unutmayın!!!

Gizlilik?

Herbir bit eşlik işlemi bir genel günlüğe kaydedilmiş olmasına rağmen alıcıların ve satıcıların adları gösterilmez. Bu , kullanıcıların işlemlerini gizli tutmaları demektir. Bu nedenle, çevrimiçi uyuşturucu ve yasadışı faaliyetlerde sık sık kullanıldığı bilinmektedir.
CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz