c++ programlama dili

While Döngüsü

Bir kontrol ifadesiyle(koşul) döngünün çalışıp çalışmamasını kontrol eder ve “{}” içerisine alınan kodların işleme alınması sağlanır. İşleme alınan kodların kaç kez tekrar edeceği ise kontrol ifadesi sağlanana kadardır. Kontrol ifadesi sürekli sağlanıyorsa sonsuz bir şekilde işleme alınan kodlar tekrar eder. Hiç sağlanmıyorsa işleme alınan kodlar hiç tekrar etmez ve hatta çalışmaz.  while döngüsünün genel yapısı şu şekildedir:
while(kontrol_ifadesi(koşul))

{

İşleme_alınan_kodlar

}

Aşağıdaki programın algoritmasını açıklayacak olursak; ilk başta değişkenlerimizi tanımlıyoruz. Sayi isimli değişkenimize “1” değerini veriyoruz ve “girilen_sayi” adlı değişkenimizde bizim kaç kere toplama işlemi yapacağımızı sorusunu sorduğunda vereceğimiz değer olarak belirliyoruz. Daha sonra while() döngüsünün içerisine “sayi” değişkeni “girilen_sayi” değişkenine eşit olana kadar dön diyoruz. while() ifadesinin altındaki komutlar işlemeye başlıyor ve her while komutları işlediğinde sayi isimli değişkeni bir artırıyoruz. “girilen_sayi =2” ve biz sayi değişkenin “1” diye tanımladık. Döngü 1. Kez döndükten sonra (yani sayi=1 ve girilen_sayi=2 iken ) sayi değişkenini “1” artırdık ve eşit oldu sayi ve girilen_sayi değişkenleri. Döngü bu koşulu sağladığı için tekrar çalışacak ve komutları işleyecek. Komutlar işlendikten sonra sayi değişkeni “1” artacak ve “3” olacak. “3” olduğunda bizim koşul ifadesinde belirttiğimiz koşul sağlanmadığı için döngüye girmeyecek ve program sonlanacak.

Aşağıdaki programın tek farkı while(1) koşulu yani sürekli sağlanacak bir koşul olmasıdır. Döngü koşulsuz bir şekilde çalışır ve döngü içerisinde belirlenen ifadeler işlem görür. “Break;” paremetresi döngüden çıkmaya yarar.

Do-While Döngüsü

while döngüsünden tek farkı komutların do {} ifadesinin içerisinde while () döngüsünden önce belirtilmesidir. Belirtilen komutlar while() döngüsünde hiç sağlanmıyor olsa bile bir kere çalışacaktır.

ÖRNEK-1

ÖRNEK-2
CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz