c programlama dersleri

C Programlama Diline Genel Bakış

C programlama dili günümüzdeki en popüler programlama dillerinden birisidir. Genelde donanımdan bağımsız ve taşınabilir olmasından dolayı tercih edilir.

Birçok işletim sisteminin temeli bu dile dayanır.(Windows,  GNU / Linux  gibi).

Kullanımı basittir ve güçlü bir yapıya sahiptir. Programlama öğrenmek isteyenlerin ilk öğrendikleri programlama dili olan bu dil ile geliştirilen uygulamalar makine (bilgisayar) ortamında derlenme yoluyla çalışır. Bildiğiniz üzere makine dilinde her işlemin farklı  1 ve 0 lardan oluşan dizilimi vardır ve makine bu 1 ve 0 lardan oluşan dizinlere göre işlemleri gerçekleştirir. c programlama dili , güçlü derleyicisi (gcc) sayesınden girdiğimiz kodları derleyip bilgisayarın anlayabileceği formlara dönüştürür. Linux kullananlar bilirler gcc derleyicisi otomatik olarak gelmektedir. Windows kullanıcıları ise bir derleyici indirmek zorundadırlar.
Biz yazılıma merak salıp uygulama geliştirenler ise programlama dillerini kullanarak 1 ve 0 lardan oluşan dizinlere derlenme veya yorumlanma yardımıyla yaptığımız uygulamaları 1 ve 0 lara çeviririz. C programlama dili derlenme yoluyla çalışan bir dildir. Bu dilde uygulama geliştirmek istiyorsanız compiler ‘a(derleyici) ihtiyacınız vardır. Bu derleyici sayesinde yazdığımız kodlar compile(derlemek) edilir ve uygulamamız makine diline çevrilerek çalışmış olur.( Dev C++ IDE ‘ sinikullanarak yazdığımız kodları makine ortamında çalıştıracağız. Bu IDE içerisinde gcc derleyicisini barındırıyor ve basit kodlar yazmanız için ideal diyebileceğimiz bir IDE. )

c programlama dili nin Genel Yapısı

c programlama dili iki temel bölümden oluşur.

  • Ön işlemci direktifleri
  • Ana fonksiyon ve yardımcı fonksiyonlar

Önişlemci Direktifleri

  • # ile başlar ve program derlenmeden C ön işlemcisi tarafından çalıştırılır.
  • #include direktifi program içerisinde kullanılacak kodların/komutların derleyici tarafından derlenme ihtiyacı duymadan algılanmasını sağlamak için kullanılır.
  • #define direktifi ön işlemci tarafından alınan verinin program içerisinde ister ana fonksiyon ister yardımcı fonksiyonlar tarafından çağrılmasını sağlar. Bu ön işlemci direktifi ile makrolar yapabilirsiniz. Şuan için erken fakat örnek bir makro tanımlaması yapalım.

#define toplama(deger1,deger2) deger1+deger2

Burada toplama işlemini makro kullanarak yaptık.

Ana Fonksiyon ve Yardımcı Fonksiyonlar

Hemen hemen bütün c programlama dili (dilleri) birden fazla fonksiyondan oluşur ve hepsinde bulunması gereken ana fonksiyon main() fonksiyonudur. Derleyici tarafından ilk çalıştırılacak olan fonksiyon main() fonksiyonudur. Diğer yardımcı fonksiyonlar main() içerisinde çağrıldıkları zaman çalıştırılıp derlenir.

Veri Tipleri

Nasıl ki “elma” ile “armut” meyve olmalarına rağmen rengi, kokusu, lezzeti farklıysa veri tipleri de birbirinden boyut, aldığı değer bakımından farklıdır. Bunlar hakkında bilgi verecek olursak hangi değerleri hangi tipte ve boyutunu en iyi bilen C programlama diline sorarak öğrenelim. Şimdilik yazmış olduğum kodları anlamayabilirsiniz ama ilerleyen zamanlarda çok iyi anlayacağınızı düşünüyorum.

Değişkenler

Programlada kullanacağımız en önemli parametreler bunlardır. En basit haliyle ;

int a=5

diyerek ” 5 ” sayısını ” a ” değişkenine atmış olduk.  ” a ” değişkenini  program içerisinde çağırdığımız zaman ” 5 ” değeri gelecektir. Atama yaptığımız a değişkeninin veritipi integer ( tamsayı ) dır. Diğer veri tiplerine atama şeklini de ilerleyen aşamalarda görebilirsiniz.

printf() ve scanf() fonksiyonları

İlk öğreneceğimiz komut printf() komutudur. Parantez içine tırnak işaretiyle yazmış olduğumuz karakter dizisi MS-DOS (siyah ekran) ‘da çıktı almamızı sağlar. Hemen basit bir çıktı alalım ve ekrana “merhaba dünya “ yazdıralım.

Gördüğünüz gibi ilk programımızı yazmış olduk. Bunu iki farklı şekilde yaptık birinci yolda ekrana her “merhaba dunya” yazmak istediğimizde printf()  komutunun içerisine bu karakter dizisini yazmamız gerekiyor fakat ikinci yolda ise sadece a değerini çağırmak yeterli olacaktır.

printf() komutu gibi önemli bir diğer komut da scanf() komutudur. Bu  komut sayesinde kullanıcıdan bilgi alabiliyoruz. Kullanımı printf() fonksiyonu gibi oldukça basit. Parantez içine tırnak işaretiyle (“%d”) alacağımız verinin veri tipini belirliyoruz ve daha sonra

scanf(“%d”,&veri_al);

görüldüğü gibi yazarak kullanıcıdan “veri_al” diye tanımlamış olduğumuz değişkene veri tutmasını istiyoruz. Örneklerle ve kendiniz bu örneklerin üzerine katıp kod yazarak öğrenmenizi hızlandırabilirsiniz. Dersimizin burada sonuna gelmiş bulunmaktayız. Hepinize başarılar.

Kısaca c programlama dili ne giriş yaptık. Aşağıda c programlama dili ile ilgili örnek kodlar paylaşılmıştır.

ÖRNEK-1

ÖRNEK-2
2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz