c programlama dili

SWİTCH-CASE YAPISI

İf-else yapısına oldukça benzerdir  fakat bu yapıda bir aralık değeri girilmez, direkt olarak ifadelerin birşeye eşit olup olmadığına bakılır. Örnek verecek olursak;if (kosul>20)

{

komut(lar)

}

Görüldüğü gibi if ifadesinde 20 den büyük bir koşul sağlanıyorsa komutlar işlem görür. switch-case yapısında ise bu durum şöyledir:

switch(kosul)

{

case 21: (komutlar) ; break;

case 22: (komutlar); break;

case 23: (komutlar); break;

default;

}

Koşulları biz belirliyoruz. koşullar 21,22 ve 23 ise komutlar işlem görür. Fakat bu değerlerin haricinde bir değer ise biz bunu makineye belirtmediğimiz için işlem görmez.

Genel kullanımı böyledir. ” switch” parametresinin içerisine istediğimiz kosul parametresini ”case” parametresiyle seçiyoruz. Ondan sonra komutlarımızı yazıyoruz.Daha sonra “break;” komutunu kullanmamızın nedeni şöyle açıklamak gerekirse:

Mesela biz “case” parametreleriyle tanımlamadığımız bir değer girdik. Program default parametresi sayesinde “default “ parametresinde belirlediğimiz komutları işleyecek ve sonra switch-case yapısından çıkacaktır. Fakat biz 21 koşulunu girdiğimizde program “case 21: “ paremetresindeki belirlediğimiz komutları işleyecek ve biz makineye bu komutları işledikten sonra dur gibi bir komut vermediğimiz için hızını alamayacak alttaki tüm komutları da işleyecektir. Yani kısaca “break;” parametresi  bizim istediğimiz koşullarda bizim istediğimiz komutları çalıştır ve diğer koşullardaki komutlarla ilgilenme dememizi sağlar.

“default; “ parametresi ise kısaca girilen koşul belirlenen “case” parametrelerinden hiçbirini sağlamıyorsa işlenecek komutları belirtmemizi sağlar.

switch-case yapısıyla ilgili birkaç örnek yaparak konuyu pekiştirelim.

(#include<iostream> değil #include<stdio.h> olacak)

“break;” parametresini kullanmazsak 18 değerini girdiğimizde ise;

(#include<iostream> değil #include<stdio.h> olacak)

DÖNGÜ YAPISI

Programlama dillerinde en kritik yapılardan birisi döngü yapısıdır. Bir işi belirlediğiniz sayıda yapan kod blokları olarak tanımlayabilirsiniz. Bu döngüleri kullanmak bazı  durumlarda programı gereksiz yorsada bazı durumlarda daha hızlı çalışmasını sağlamaktadır.

FOR DÖNGÜSÜ

Tekrarlanmalı işlemler için tercih edilir. Programlamada en çok kullanacağımız döngüdür diyebiliriz.Genel Kullanımı şöyledir:

for  (ilk deger belirleme  ;  kosul  ;  deger artırma/azaltma)

{

(Komutlar)

}

For döngüsüyle ilgili birkaç örnek program yapıp bu dersi burada bitirelim.

ÖRNEK-1

ÖRNEK-2

ÖRNEK-3

ÖRNEK-4

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz