c programlama dili

C Programlama Dili – Tek Boyutlu ve Çok Boyutlu Diziler

Arkadaşlar merhaba. Bu yazımızda c programlama dili tek boyutlu ve cok boyutlu diziler konusunu işleyeceğiz. Dizilerin kullanımına , nasıl algoritma oluşturulduğuna ve örnek projelerle sizlerin daha iyi anlamasına olanak sağlamayı  düşünüyoruz. Anlamadığınız yerlerde yorum atabilirseniz yardımcı olacağız. İyi dersler…
DİZİLER

Dizi bir kümedir. Aynı tip verilerin birbiri arkasına tanımlanması olarak tanımlayabiliriz.Aynı tip verilere tekbir isimle erişmek için  kullanırız ve aynı isimle birçok değişkene erişebilir , değişkenlerle işlem yapabiliriz.

Diziler tek boyutlu diziler ve çok boyutlu diziler olarak ayırılır.

Tek Boyutlu Diziler

Tek boyutlu dizilerin genel kullanımı;

veritipi diziAdı[satır]

şeklindedir.

Programdanda anlayacağınız üzere ilk başta 11 elemanlı bir dizi tanımladık. ” dizi[10] ” yazdığımız zaman makine tanımlamaya ” 0 ” dan başladığı için ” 11 ” elemanlı bir dizi tanımlamış oluyoruz. Daha sonra bu dizi elemanlarının ilk değerlerini ” 0 ” belirledik. Belli elemanlara değer atadık. Daha sonra tüm dizi elemanlarını çağırarak programımızı sonlandırdık.

Yukarıdaki programda önceki programlara benzer bir uygulama yaptık fakat bu sefer ortalamasını aldığımız sayıları bir diziye attık ve bellekte kaydedilmesini sağladık.

Tek Boyutlu Diziler
Tek Boyutlu Diziler

 

 

Yandaki programda sayıları dizi elemanlarına attık sonra bu dizi elemanlarını çağırdık ve aynı zamanda tersten okuyarak yazdırdık.

Çok Boyutlu Diziler

C programlama dilinde 2 boyutlu diziler tanımlaması

veriTipi diziAdı[satır][sütun]

şeklindedir. 2 Boyutlu diziler matris şeklinde tanımlanıyor. Bir örnek verecek olursak;

int  dizi[3][3]

şeklinde tanımladığımızda dizi elemanları şu şekilde belirleniyor:

Satır ve sütun değerlerini belirleyeceğimiz bir matris oluşturalım.

Matrislerde toplama,cıkarma ve carpma işlemleri.
CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz