c programlama dili

While döngüsü

Bir kontrol ifadesiyle(koşul) döngünün çalışıp çalışmamasını kontrol eder ve “{}” içerisine alınan kodların işleme alınması sağlanır. İşleme alınan kodların kaç kez tekrar edeceği ise kontrol ifadesi sağlanana kadardır. Kontrol ifadesi sürekli sağlanıyorsa sonsuz birşekilde işleme alınan kodlar tekrar eder. Hiç sağlanmıyorsa işleme alınan kodlar hiç tekrar etmez ve hatta çalışmaz. while döngüsünün genel yapısı şu şekildedir:
while (kontrol_ifadesi (koşul) )

{

İşleme_alınan_kodlar

}

Basit bir uygulama yapacak olursak ekrana 10 defa “merhaba“ yazdırıyoruz. Her “merhaba” yazdıktan sonra i değişkeninin değeri 1 artıyor ve 10 ‘ a eşit olana kadar döngü dönüyor. İ değeri 11 olduğunda ise while döngüsünün koşulu sağlanmadığı için program döngüden çıkıyor ve sonlanıyor.

Şuana kadar programı bir kez kullanıp kapattığımız için istediğimiz zaman kapatabileceğimiz bir program yazmaya çalışalım.

Algoritmasının mantığını açıklayacak olursam “hoş geldiniz” dedikten sonra “while(1)”  komutuyla döngü sonsuz bir şekilde çalışacaktır. Döngüye girildiğinde bizim yapacağımız işlemler belirtiliyor. “while” ifadesine koşullarımızı yazıyoruz. Secilen değerler ” 1 veya 2 veya 3 veya 4 ” ise döngüye gir diyoruz. Eğer seçilen değerler bunlarsa programın ne yapacağını bu döngü içerisinde “if-else” koşul ifadeleriyle belirtiyoruz. Her “if-else” koşul ifadesinin altına “break” komutunu kullanmamızın nedeni buradaki işlemi bitirdikten sonra döngüden çık demek için. Ve tekrar “while(1)” döngüsünün içine geliyor. Daha sonra eğer seçtiğimiz işlem “q” harfi ise döngüden çıkılıyor ve program sonlanıyor.

Do-While Döngüsü

“while” döngüsünden tek farkı komutların ” do {} “ifadesinin içerisinde “while” döngüsünden önce belirtilmesidir. Belirtilen komutlar “while” döngüsü hiç çalışmayacak olsa bile en azından bir kere çalışır.

Aşağıdaki programın algoritması ilk başta biraz karışık gelebilir. O yüzden iyi okumanızı tavsiye ediyorum.
Programın başlangıcı “while” ile yaptığımız program gibi. Ekrana “hoş geldin” ifadesi yazdıktan sonra “do” ifadesinin altındaki komutlara geçiyor . “do” ifadesinde yer alan komutlara bakıldığında ilk başta “if-else” koşul ifadelerinin yer aldığını görüyorsunuz.Henüz bunları gerçekleştirecek bir değer girmediğimiz için program buraları pass geçiyor ve alttaki “printf” fonksiyonu ekrana yazdırıyor. Daha sonra do ifadesinde yer alan kullanıcıdan bir değer alma komutunu işliyor. Bu komutu işledikten sonra yani biz bir değer girdikten sonra “enter” tuşuna bastığınızı anlamak için while(islem==’\n’) ifadesine bir alt satıra geçildiğinde koşulunu yazıyoruz. Yani do ifadesinin çalışmasını durdurmak için  alt satıra geçilmesi gerek gibi bir anlam çıkıyor ortaya. Daha sonra “while(1)” ifadesine baktığında sonsuz bir döngü olduğunu görüyor ve do ifadesinin sürekli çalışan bir ifade olduğunu anlıyor. Girilen işlem değerlerine do ifadesinin altındaki “if-else” koşul ifadelerine göre işlemlerini yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz