close
proje yenilik

Bu projemizde dht11 sensörüne değineceğiz. Dht.11 Nedir? hakkında detaylı bilgi almak ve hata kontrol kodlarına bakmak istiyorsanız, yazımıza ilgili linki tıklayarak gidebilirsiniz.
Projemize geçecek olursak, basitçe sıcaklık ölçümü şeklinde tanımlanabilir. Dijital bir sensör olan dht11’imiz dijital olmasının verdiği bir kaç artıya sahip. Şöyle ki dijital olması bize sıcaklık bilgisini istediğimiz şekilde direkt olarak verme imkanı sağlıyor. Bu da bizim için avantaj demek. Sıcaklık değerini ister celcius, ister fahreneit, ister kelvin olarak sensörümüzden isteyebiliriz. Diğer bir artısı da ortamın nemini de bize sunması. Zaten sensörümüzü nedir? kısmında detaylıca inceledik.

Eksilerine gelecek olursak, analog sensörlerden menşei(dengi) bulunmaması bize tam karşılaştırma fırsatı sunmasa da, ne bir lm35 kadar az akım çeker. Ne de gene lm35 kadar hassas ölçüm sunabilir bize. Ne de piyasada rakip analog nem sensörlerinin hassasiyetine ulaşabilir.

Kısaca hassasiyet, tepki süresi, fiyat, güç tüketiminden kısıp bize kullanım kolaylığı sağlar. Seçim sizin tabi bize sadece olanı elimizden geldiği gibi sunmak düşüyor. Açıklama biraz uzun oldu kusuruma bakmayın. İyi eğlenceler..

Malzemeler
  • 1x Arduino
  • 1xDht11 veya Dht22
  • Çokça jumper
Arduino kısmı
Program Kodları
1#include <dht11.h> //kütüphanemizi ekledik.
2dht11 dh;         // fonksiyonumuzu oluşturduk.
3int a;            // değişkenlerimiz.
4b yüzer;
5void setup () {
6dh.attach (2); // Dht11’i bağladığımız pim
7Serial.begin(9600); //seri haberleşmeyi başlattık.
8}
9geçersiz döngü () {
10a=dh.read(); // bu kod dht11 sensöründen gelen hata mesajını alır
11// sonuç 0 ise sorun yok alt satıra geçelim.
12b=dh.temperature; // oda sıcaklığını celcius cinsinden verir.
13// b=dh.fahrenheit() sonucu fahrenayt cinsinden verir.
14// b=dh.kelvin() sonucu kelvin cinsinden verir.
15// b=dh.humidity nem oranını verir.
16Serial.println (b)
17}

Bu sensörle alakalı kodları ve malzemeri paylaştıktan sonra ileriki projemizle alakalı kısa bir dipnot geçelim. Akıllı Termostat Devresi yeni Bir Adım Ötesi projemiz. İnternette bulurken zorlanacağınız ve akıllı ev sistemleri ile ilgilenler için güzel bi proje oldu. Herkese iyi çalışmalar…Etiketler : ArduinoArduino dht11 sıcaklıkArduino projeleridht11dht11 sensörü

Yorum Yap