close
proje yenilik

Bu projemizde, arduinomuz ile ayarlı direnç üzerinden direnç ve akım degeri okuma işlemini gerçekleştireceğiz. Ayarlı pot üzerinden hem direnç hem de akım degeri okumaya çalışacağız sizlerle.

Direnç değeri okuma işlemi nasıl yapılır ?

Arduinomuz’a bağlayacağımız ayarlı direnç(pot) üzerinden direnç değeri okuyacağız. Potun çıkış bacağını arduinomuzun analog girişine bağladığımızda, pot bize analog sensör gibi değişen direnç değerlerini direkt olarak verecektir.
Direnç ve akım degeri okuma işlşemi;

Pot üzerinden aldığımız direnç değerini bir takım işlemlerden geçirip, sonucu ister seri ekrana direnç ve akım degeri okuma şeklinde, ister lcd ekrana direnç ve akım degeri okuma şeklinde yazdırabiliriz. Biz seri ekrana yazdırmayı tercih ettik.

Okuduğumuz direnç değeri belirli, potu beslediğimiz değer belirli (5V arduino üzerinden direkt besleme verirsek.) Temel elektrik kanunu ohm yasasından I(akım)=V/R formülüne göre işlem yaparsak biz direnç ve direnç ve akım degeri okuma işlemini tamamlamış oluyoruz. Burda dikkat edilmesi gereken diğer bir husus, çalıştığımız sektör ”zayıf akım sektörü” diye geçmekte litaratürde. Yani bizim için en büyük akım mA’dır. Fazlası zaten devre yakar. İstenmeyen bir sonuçtur.

Bu yüzden direnç ve akım degeri okuma işlemini yapıp direkt olarak vermek, bizim için pek sağlıklı bir sonuç olmaz. Biz mA ve mV düzleminde çalışacağımız için sonuçları da gene o düzleme uygun kullanıcıya sunmak daha sağlıklı olur.

Bir diğer önemli husus ise, beslemeyi dışarıdan veriyor isek şayet voltajı dirence bölerken, 5V yerine verdiğimiz gerilimi uygulamak daha doğru olur. Harici gerilim kaynağı bağlarken arduinonun gnd(toprak) kısmı ile harici gerilim kaynağımızın toprak kısmını bağlamak. Yoksa sistem çalışmaz.

Malzemeler;

  • 1xArduino
  • 1xAyarlı direnç
  • Çokça jumper
Arduino kısmı;
Program Kodları
1int a; // değişkenlerimiz.
2b yüzer;
3void setup () {
4b yüzer;
5void setup () {
6Serial.begin(9600); // Seri haberleşmemizi başlattık.
7}
8geçersiz döngü () {
9a=analogRead(A0); // direncin çıkış bacağını bağladığımız analog giriş pini.
10Serial.print(“Ayarli direnc:” );
11Serial.print(a); // direncimizi ohm cinsinden yazdırdık.
12Serial.println ();
13b=5000.0/a; // v/R bize akımı verir biz gerilimi 1000 ile çarptık çünkü sekötürümüz zayıf akım sektörü.
14// Bizim uğraştığımız akımlar mA’ler uA’ler.
15Serial.print(“Port üzerindeki akim:” );
16Serial.print(b); // akımı ekrana yazdırıyoruz.
17Serial.print ( “mA”);
18Serial.println ();
19delay(500); // işlem bitti. direnç ve akım degeri okuma , okuduğumuz değeri yazdırma kısmı da bu kadardı.
20}

 


Etiketler : ArduinoArduino ile direnç okumakArduino projeleridirenç okumadirenç ve akım degeri okuma

Yorum Yap