gaz sensörü nedir

Gaz Sensörü Nedir?

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda, piyasada meşhur olan mq serisi gaz sensörlerinden mq-4 gaz sensörü nedir , nasıl kullanılır gibi soruları irdeleyeceğiz.
MQ-4 gaz sensörü nün  eprisi  içindeki kalay oksit (SnO2).  Kalay oksit, temiz havada iletkenliği az olup, havadaki  metan(CH4),  karbondioksit(CO2),  karbonmonoksit, propan gibi belirli başlı gazların oranına göre iletkenliği artan bir alaşım türüdür.

Kalay oksitimizin bileşenine göre duyarlı olduğu gaz çeşitleri değişkenlik göstermektedir. Bizim inceleyeceğimiz MQ-4 modeli, metan gazına aşırı, alkol ve karbondioksite nispeten daha az diğer gazlara ise minimum tepki verecek şekilde dizayn edilmiştir.

Sensörümüz analog bir sensör olup, klasik analog sensörlerin taşıdığı tüm artıları taşıyor. Bir tanesi hariç, bizim için can sıkıcı olsa da, artıları bu eksiyi çok güzel kapatmaya yetiyor.

Eksisi diyebileceğimiz özelliği, çalışma prensibiyle alakalı bir mevzu biraz. Şöyle ki sensörümüz, yapısındaki kalay oksiti, belirli bir değere kadar ısıtıyor. Isıtmak için ayrı besleme akımı, bize havadaki gaza göre yollayacağı voltaja göre ayrı bir akım derken 900mA kadar akım çekebiliyor.

Bu aslında büyük bir eksi biz arduino kullanıcıları için. Yani arduinonuzla direkt olarak beslerseniz, sağlıklı ölçüm almanız pek olası değil. Hatta işi abartıp devreye lcd, buzzer, gibi elemanlar eklerseniz arduinonuza veda etme olasılığınız mevcut.

Sensörümüz 300-10000 ppm aralığındaki değişik konsantrasyonlardaki metan gazına duyarlı. Biz sensörü ortamdaki gaz miktarı belirli barajı aşması durumunda sinyal amaçlı kullanacağız.

Çok daha hassas devre kurup, sensörün kapasitesini tam kullanmak isteyen arkadaşlar:  internetten datasheetine bakıp, gerekli RL,RC, Ps hesaplarını yapıp çok daha hassas devre kurabilir. Gerekli dirençleri kullanıp, sensörü kalibre etme hikayesini yapabilir. Biz sadece metan gazını ölçmek için standart kullanımını seçtik.

Son olarak, devrenin hem modül hali, hem de çıplak sensör hali mevcuttur. Çıplak halini arduinoya sadece analog giriş pinini bağlama, besleme voltajını mümkün mertebe harici kaynaktan verme, şeklinde çok rahatca zaten entegre edebileceğimiz için biz sensör halini tavsiye ediyoruz.

Sensörün kenar kısmında, modeli lazer ile kazınmış olur. Onu yukarı gelecek şekilde tutarsanız, modülün bağlantı şekli sağdaki gibidir.CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz