gaz sensörü fritzing

Arduino ile gaz sensörü kullanımı. (MQ-4 modeli)

Bu projemizde hep beraber gaz sensörü kullanımını irdeleyeceğiz. Biz piyasa da sıkça bulunan mq serisinden mq-4 modelini seçtik. Gaz sensörü nedir?, nasıl kullanılmalı?, nelere dikkat edilmeli?, nasıl optimize edilmeli? gibi soruları irdelediğimiz detaylı gaz sensörü nedir? makalemize bakmak sizin için faydalı olacaktır.

MQ-4 gaz sensörü detaylı incelememiz, makalemize buradan ulaşabilirsiniz.
Gaz Sensörü nün Piyasadaki Yeri

Öncelikle incelediğimiz gaz sensörü (mq-4) piyasada sıkça kullanılan sensörler arasında yerini almış konumda. Gaz kaçak sistemlerinde, yeni nesil akıllı yangın alarmı sistemlerinde sıkça kullanımı mevcut. Kendisini bu kadar değerli kılan şey her zaman dediğimiz gibi kendisinin:

Analog bir sensör olması.

Bu analog sensör muhabbetinden sanırım kusmaya başladınız. Öyle ise iyi, şimdilik rahatsız olabilirsiniz. İleride umarım gömülü sistem alanında, gönlünüzce bir yerde çalışma fırsatınız olur. Yani bir ar-ge firmasında, o zaman bize bu vurgular için teşekkür edebilirsiniz.

Analog Gaz Sensörü müz MQ-4 Hakkında

Kendisinin analog bir gaz sensörü olması, yani yapısında bir işlemci olmaması düşük güç tüketimine, hassas ölçüm ve hızlı tepki süresi demek oluyor. Sensörümüz hakkında detaylı incelemimizi inceleyenler, sensörün 900mA civarında akım çektiğini görür. Ki bu biraz iyimser bir değerdir. Firma yetkililerine selam olsun. Sensörü projelerinde aktif olarak kullanmış arkadaşlar bilirler mevzuyu.

Bu absürd güç tüketimi neden ?

Yapısında bir ısıtma devresi bulundurması tam cevabı bu. Analog gaz sensörü nün tek eksisi diyebileceğimiz kısmı budur. O eksi’ de sadece arduino platformu için geçerlidir. Yoksa gaz sensörü katagorisinde kendi alanında gayet ideal değerlerde güç tüketir.  Arduino kültürü için eksi olmasının sebebi ise, sensörümüzü direkt arduino ile beslememizin sağlıklı olmaması.

Akıllı evcilerin dikkatine

Bu konuya değişik projelerimizde değindim. Değinmeye de devam edeceğim. Akıllı ev sistemi tasarlayan arkadaşlar daha önce de belirtmiştik. Bir şeyleri aç-kapa mantığının ötesine geçememişler. Oysa piyasada bir şeyleri aç-kapa çoğunlukla 2. hatta 3. sırada yer alıyor. Onun yerine gaz kaçağı, yangın alarmı gibi hayati önem adleden durumlar daha önem arz etmektedir. Piyasa ile içli dışlı olan bir arkadaşınız olarak. Size her ne ile ilgileniyorsanız ilgilenin, piyasasını firmaların kullanıcıya sunduklarını incelemenizi tavsiye ediyorum.

Buraya kadar ki kısmı okumamış, sensörün detaylı incelemesine bakmamış arkadaşlar. Sizin için tavsiyedir. Sensörü arduino ile beslemeyin. Harici besleme vermeye çalışın.

Malzemeler

  • 1xArduino
  • 1xMQ-4 (veya başka bir modeli)
  • 1x 10k direnç
  •  çokça jumper
gaz sensörü fritzing
gaz sensörü fritzing

Program Kodları

int a; // Değişkenimizi tanımladık.
void setup(){
Serial.begin(9600); // Seri haberleşmeyi başlattık.
}
void loop () {
a=analogRead(A0); // Gaz sensörümüzün analog çıkış ucunu arduinomuza bağladığımız kısım
Serial.println(a); // Sonucu ekrana yazdırıyoruz. Bize ekrana yazdırmayı tercih ettik. Siz dilerseniz lcd kullanın.
}

Aklıma gelmişken, değişkenleri siz de bizim gibi kısa ve öz tanımlarsanız. Daha sağlıklı bir program olur.

Yani;

int gazsensorundengelendeger; // bu da bizim için bir değişken

int a // bu da bizim için bir değişken.

Arduino için fark etmez, tek fark eden ne kadar kısa ne kadar az değişken kullanırsanız. Arduinonun işlemcisine o kadar az ASCII karakteri gömmüş olursunuz. Bu da o kadar hızlı kod okuma hızı demektir.

Aynı şekilde

Const int  analogpin=A0; şeklinde bir ifade de kullanmaktan çekinin onun yerine;

Yukarıda kod kısmında ki gibi;

Değişkenimizi  int a; şeklinde tanımlayıp a=analogRead(A0); diye sensörü bağladığımız pinden direk okutmak daha mantıklı, daha hızlı bir çözüm olacaktır.

Uzun değişken tanımlayan arkadaşlar, piyasa da bolca mevcut. Hatrımın, nazımın geçtiği arkadaşları ikaz ediyorum. Bana cevapları ”kardeşim yeri geliyor 2-3 bin satırlık kod yazıyorum unutuyorum haliyle.” Ben de arkadaşlara cevap olarak derleyicinin içinde ” //, /**/ ” gibi komutları daha aktif kullanmaya itiyorum. Önemli kod kısımlarının, önemli değişkenlerin yerini işaretleyip, yanına açıklamasını yazabilirsiniz. Bu da size güzel getiriler sağlayacaktır zamanla.

Hantal kod değil, çok kod değil , az ama öz kod yazın. Bir sonraki projemizde görüşmek üzere esen kalın.
CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz