hc-sr04-nedir

hc-sr04 ultrasonik mesafe sensörü nedir?

Hc-sr04 sensörü ultrasonik bir sensördür. Ultrasonik demek kulağımızın algılayamayacağı ses aralığında seslerle çalıştığı için verilen isim. hc-sr04 mesafe sensörü 20k-1Ghz band aralıdğında çalışır. 20k-1Ghz band aralığı ultrasonik  ses sinyalleri olarak tanımlanmıştır. Bizim sensörümüz 49KHz frekansında ses üretir. Kulağımızın algılayacağı band aralığının dışında olduğu için biz bu sesi duyamayız.

hc-sr04 çalışma mantığı

Ultrasonik darbe t=0 anında üretilir. Dalga çıkar sensör pasif duruma geçer, başka pals üretmez. Dalga engele çarpar geri döner . Sensör 10us aralıklarla seri bir şekilde dalga oluşturur. Ve dalgalar engele çarpıp dönerken, birbirine girip anlamsız değerler döndürür. Biz burada devreye giriyoruz yazılım ile dalganın gidip gelmesini bekliyoruz ve dalgaların iç içe geçmesine mani oluyoruz.

hc-sr04 ne kadar doğru sonuç verir

Katı ve sıvı cisimler ultrasonik dalgayı çok iyi oranda yansıtır. Böylece çok cuzi bir miktarda enerji kaybolur. Gönderdiğimiz dalga neredeyse aynı şekilde geri yansır bu da çok az bilgi kaybı demek. Havanın sıcaklığına göre de sesin hava da yayılma hızı değişir. Buna göre de formülümüzü hava sıcaklığına bağlı olarak değiştireceğimiz projemiz yakında sizlerle olacak.

Sensörümüz analog bir sensör olup, klasik analog sensörlerin artılarını taşır. Hassas ölçüm, düşük güç tüketimi, hızlı tepki süresi ve en değerlisi bizim için düşük fiyat.

hc-sr04 ultrasonik mesafe sensörünü daha verimli kullanmak

Sensörümüzün çalışma mantığını anlattık. Yapısında bir hoparlör, bir de mikrofon bulunduruyor. Hoparlör sesi yolluyor, mikrofon alınca sonuç veriyor. Biz bu sonucu matematiksel işlemler yardımı ile cm cinsinden mesafe elde ediyoruz.

Ses hızı için birden fazla formül mevcuttur. İdeal gazlar için ses hızı en popüler olan formül olsa da mühendislik bazında pek kabul edilebilir bir formül değildir. Onun yerine hava (atmosfer bazında) ortamında sesin sıcaklığa bağlı olarak Optimize edilmiş formül kullanacağız.

Ses hızının bizim kullanacağımız formülü: 331X√(1+T/273)
Oda sıcaklığını 27 derece alırsak yaklaşık olarak 29.1 derece elde ederiz.

Öncelikle bu formülün uygulamasını detaylı olarak yaptık. Dilerseniz buradan ulaşabilirsiniz.

Sensörün hoşuma gitmesinin nedeni, sağlıklı ölçüm vermesi nedeniyle herkes tarafından sevilip bolca kullanılması. Bu da hc-sr04 mesafe sensörüne farklı yaklaşımlar, farklı bakış açıları getiriyor.

Öncelikle sensörü biz sıcaklığa bağlı olarak optimize ederek bir adım öteye taşıdık. Siz de sıcaklığın yanına deniz seviyesine göre yüksekliğe bağlı olarak atm basıncını ekleyerek bir adım öteye taşıyabilirsiniz. Sesin hızına, atmosfer basıncı, sıcaklık hatta rüzgar bile etki ediyor. Bu biraz ucu açık bir konu. Bir adım ötesi her zaman vardır. Önemli olan o bir adım ötesine adım atmaktır. Size tavsiyem de arduino forumlarında, sitelerinde gördüğünüz projeleri bir adım ötesine taşımanız. İnanın size çok katkı sağlayacak.

Bir sitede gördüm, mesafe sensörünü optimize etmişler. Suyun derinliğini ölçmek için kullanıyorlar. Çok hoşuma giden bir proje oldu. İlerleyen zamanlarda kısmet olursa paylaşmak niyetindeyim. Sesin sudaki hızını hesaplamışlar ve piyasa da bolca bulunan. Bir halta yaramayan su sensörü zımbırtısına mükemmel bir alternatif sunmuşlar.

Biz bir adım ötesine taşıdık kendi çapımızca. Size de tavsiyem bir adım ötesine taşıyın bir şeyleri…
CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz