lcd-nedir

LCD NEDİR?

LCD,  Liquid Crystal Display yani Sıvı Kristal Ekran elektrikle kutuplanan sıvının ışığı tek fazlı geçirmesi ve önüne eklenen bir kutuplanma filtresi ile gözle görülebilmesi ilkesine dayanan bir görüntü teknolojisidir. Günümüzde her alanda kullanımına sıkça rastlanılan lcd arduino projelerimiz içinde güzel bir teknoloji türü.
LCD lerde bulunan sıvı kristaller sıcaklığa ve madde yapısına göre termotropik ve liyotropik fazlarda bulunabilirler. Termotropik fazlı sıvı kristallerin bir alt grubu olan nematik likit kristallerin, kıvrık nematikler (twisted nematics – TN) adı verilen çeşidi uygulanan akımın gerilimine bağlı olarak düz konuma yani kıvrık olmayan nematikler haline gelir.

Nematik sıvı kristaller, LCD lerin yapılmasını mümkün kılan sıvı kristal fazıdır. LCD lerin yapılabilmesi için ışık polarize edilebilmeli, sıvı kristaller polarize edilmiş ışığı geçirebilmeli, sıvı kristallerin molekül dizilimi elektrik akımı ile değiştirilebilmeli ve elektriği ileten bir yapıya sahip olunmalıdır.

LCD Yapısı ve Çalışma Prensibi

lcd-nedir
lcd-çalışma-prensibi

LCD katmanları bir araya geldiklerinde paneller meydana gelir. Panellerin çalışma mantığı en basit haliyle, üzerindeki özelleşmiş hücrelerin iyon katmanı tarafından şekillendirilmesi ve elektrik akımıyla görüntü oluşturulması şeklindedir.

Herhangi bir elektrik alan uygulanmadan önce sıvı kristaller kıvrık nematikler (TN) denilen 90 derece kıvrık olacak şekilde sıralanmışlardır. Böylece kristaller arasından geçen ışığın kutuplanmasının yön değiştirmesi sağlanır ve ekran gri görünür.

Yeterince yüksek bir voltaj uygulandığında sıvı kristaller kıvrık olmayacak şekilde (untwisted) sıralanırlar ve sıvı kristal katmanından geçişi sırasında ışığın kutuplanma yönü değişmez. Bu durumda ışık ikinci filtreye dik biçimde polarlanır ve katmanı geçemediği için o piksel siyah görünür.

Kullanım şekline gelecek olursak; 

LCD panelleri robot projelerinde ya da otomasyon projelerinde kullanmak için bilgisayarınızın seri ya da parelel portundan veya bir PIC mikrodenetleyici kullanarak kontrol edebilirsiniz.

LCD paneller piyasada satır ve sütun sayılarına göre 1×8, 2×8, 1×16, 2×16, 1×20, 2×20, 1×40 ve 2×40 gibi farklı boyutlarda bulunmaktadır. Bunlar arasında robot projelerinde yaygınlıkla 2×16 boyutlarındaki LCD paneller kullanılmaktadır.

Günümüzde üretilen  Liquid Crystal Display panellerin çoğunda tek sıra halinde 16 pin bulunur. Bu pinlerden ilk 14 tanesi kontrol için son iki tanesi ise eğer varsa arka ışık için kullanılır. Bazı  Liquid Crystal Display ‘lerde kontrol için kullanılan 14 pin 2 adet 7 li sıra halinde de bulunabilir.

lcd-pinleri Fonksiyonları
1) VssToprak (Ground)
2) Vcc+5 V
3) VEEKontrast
4) RSRegister Select
5) RWRead / Write
6) EEnable
7 – 14) D0 – D7Data girişleri
15) BL+Arka panel ışığı pozitif ucu
16) BL –Arka panel ışığı negatif ucu

 

VEE 

Kontrast girişine bağlanan direnç ile LCD panelin kontrastı ayarlanabilir. Direnç değeri yükseldikçe kontrast düşer, azaldıkça ise kontrast yükselir.

RS 

Lcd ye komut mu yoksa data mı gönderileceğini belirler. RS girişi “0” (ground) durumundayken komut saklayıcısı, +5V oldugundaysa veri saklayıcısı seçilmiş olur.

RW 

Sıvı kristal ekran dan okuma mı yoksa Sıvı kristal ekrana yazma yapılacağını belirler. RW girişi toprağa bağlandığında yani “0” durumundayken LCD yazma modundadır.

Enable ucu LCD ve pinler arasındaki gerçek veri alışverişini sağlayan bacaktır. Bu girişi mikrodenetleyiciye program aracılığıyla tanıttıktan sonra PIC kendisi veri gönderileceği zaman bu bacaga enable pulsu gönderir.

D0 – D7 

Data hattı olan bu pinler doğrudan mikrodenetleyicinin bir portuna bağlanır. Veri 4 ya da 8 bitlik veri yolu ile gönderilebilir.

Sıvı kristal ekranların  kontrolü için farklı programlama dillerini kullanabilirsiniz. Aşağıdaki tabloda örnek olarak Pic Basic dilinde Sıvı kristal ekran kontrolü için kullanılan bazı komutların listesi verilmiştir.

Sıvı kristal ekranların ‘nın verileri göstermeye başlaması kısa bir zaman aldığı için bir Sıvı kristal ekran ‘ a ilk komutu göndermeden önce programda en az 0,5 saniye bekleme yapılmalıdır.

KomutFonksiyon
$ FE,1Ekranı temizler.
$ FE,2Satır başına dönülür.
$ FE, $ 0CKursörün gözükmemesini sağlar.
$ FE, $ 0EKursörü alt çizgi haline getirir.
$ FE, $ 0FKursörü yanıp söner hale getirir.
$ FE, $ 10Kursörü bir karakter sola getirir.
$ FE, $ 14Kursörü bir karakter sağa getirir.
$ FE, $ c0Kursörü 2. satırın başına getirir.
LCDOUTSıvı kristal ekrana istenilen veriyi göndermek için kullanılır.

 

Bu makalenin orjinaline

http://www.robotiksistem.com/lcd_yapisi_calismasi.html

adresinden ulaşabilirsiniz.
CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz