lm35-sicaklik-olcer-devresi

Yeni bir projeden daha merhaba arkadaşlar. Yolumuza analog sensör ağilesinden tam gaz devam ediyoruz. Bu projemizde lm35 sıcaklık sensörü’ne değineceğiz.

Lm35 sıcaklık sensörü analog bir sensör olup, kolaylıkla elektronik marketlerde bulabileceğinzi bir sensördür. Klasik analog sensörlerin getirdiği artıları taşır. Hassas ölçüm yapabilen lm35 sıcaklık sensörü bunu yanında, düşük güç tüketimi ve hızlı tepki süresi ile de bizi cezbediyor. Bunlar yetmezmiş gibi bir de fiyatı çok cazip. Bu fiyata bu kadar yüksek bir performans gayet kaliteli bir sensör. Gönül rahatlığı ile alıp kullanabilirsiniz.
Çok hassas olması bir avantaj bizim için. Bu hassas ölçümü sağlıklı bir şekilde kullanmak istiyorsak. Beslemesini basit demo projelerimiz haricinde dışarıdan vermek daha mantıklı. Datasheetini incelerseniz zaten çok açık ve güzel bir biçimde açıklamışlar.

Bura da artı parantez olarak datasheet konusuna değinmek istiyorum. Arduino kullanan arkadaşlarımıza datasheet dediğimiz zaman nedendir bilinmez. Bir çekimserlik, görüyorum. Arkadaşlar çekinmeyin datasheet sizin en büyük dostunuzdur. İleride kısmet olur da bir firmada gömülü sistemci olarak çalışırsanız datasheet diye çok dolanacaksınız. Hem böyle 3-4 sayfalık datasheetler sadece analog sensörlere özgü bir durumdur. En basitinden rf alıcı-verici modülü ile çalışma fırsatımız olmuştu. 180 küsür ingilizcec datasheet, o dönemleri hatırlamak istemiyorum. Zor günlerdi, neyse şimdi işin daha eğlenceli kısmına geçelim.

Sonradan aklıma geldi lm35 sıcaklık sensörü nün detaylı incelemesine buradan ulaşabilirsiniz.

Biraz da projemizden bahsedecek olursak. Arduinomuzun herhangi bir analog pinine, lm35 sıcaklık sensörü nün çıkış bacağını bağlıyoruz. Gerekli matamatiksel işlemlerin sonunda, ortam sıcaklığını hassas bir şekilde ölçmüş oluyoruz. Sonrasında ne yapacağınız size kalmış. İyi çalışmalar arkadaşlar.

Malzemeler:

 • 1xArduino
 • 1x lm35 sıcaklık sensörü
 • bolca jumper

Arduino Kodları

float sicaklik=0.00;   //Sıcaklık bilgisini tutacak
float olculendeger; //A1 den gelecek değeri tutacak

void setup ()
{
 Serial.begin(9600); //seri haberleşmeyi başlattık
}
void loop (){
 olculendeger = (analogRead(A1)/1023)*5000; //değeri mV’a dönüştürecek.
 sicaklik = olculendeger/10.0; // mV’u sicakliğa dönüştürecek.
 Serial.print("sıcaklık:");
 Serial.print(sicaklik);
 Serial.println (" derece");
}
CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz