lm35-nedir

lm35 sıcaklık sensörü nedir

LM35 analog bir sensördür. Sıcaklık değişimine göre gerilim çıkışı verir. lm35 sıcaklık sensörü çoğu projelerimizde kullanacağımız ucuz güzel bir sensördür. Ayrıca adc mantığını yeni kavrayan arkadaşlar için de güzel bir başlangıç yeridir.
Datasheet bilgilerine göre -50 ile 150 derece arasındaki sıcaklığı ölçmemiz bu sensör ile mümkündür. Ancak eksi değerlerdeki sıcaklıkları ölçmemiz için datasheetinde belirtilen bir takım elemanları , lm35 ile işlemcimizin arasına koymak gerekli. Bize +2 ile 150 derece arasındaki sıcaklıklar yeteceği için ve bu şekilde kullanırsak devremize direk bağlıyabileceğimizden bu yöntemi seçiyoruz. Bir derece değişim çıkış voltajını 10 mV değiştirir. 4 ile 20 V arasında giriş voltajı uygulanabilen sensör, 0.5 derece hassasiyete sahiptir. 3 bacağı bulunmaktadır.

Tüm bunların dışında lm35 sıcaklık sensörü

Bir analog sensördür. Bu kısmı yazılarımda çokça kullanıyorum. Bunun farkındayım ama analog sensörler ile dijital sensörler arasındaki farkı iyice anlamak gerek. İlerde de sıkça değineceğimiz için bu sensörlere farkı ne kadar çok kavrarsak bizim için o kadar güzel olur.

Analog olmasının getirileri:

lm35 sıcaklık sensörü nün anolog olması, hep dediğimiz gibi klasik analog sensörlerinin verdiği artılara sahip. Düşük güç tüketimi, arduino’dan besleme alıyorsanız düşük akım çekimi demek ki bu uzun süreli projelerde hayati önem arz eder. Arduinonuzun çalışma ömrünü belirleyen önemli etmenlerden biri. Hızlı tepki süresi, sıcaklık söz konusu olduğunda tepki süresinin önemli olduğu noktalarda kullanılabilir.  Hassastır, 0.3 derece hassasiyette tepki vermesi bizim için güzel bir artıdır. Fiytı ucuzdur. Kendisini 5tl gibi fiyatlara bulmak mümkün iken. Dijital sensörler katagorisindeki rakipleri 15tl’den başlayıp, 2 derece hassasiyetle ölçüm yapar. Bu da kendisine çok önemli artı sağlar. Zaten bu yüzden de piyasa da çok sık tercih edilen sensörler arasında yerini korur.

lm35 sıcaklık sensörü hakkında biraz daha datasheet incelemesi:

Entegreye ön taraftan baktığımızda soldan itibaren, 1. bacak Vc, 2. bacak Vout 3. bacak toprak.

lm35 nedir
lm35 nedir

LM35 analog bir sensör dedik. Klasik bir analog sensörün getirdiği artılara sahiptir. Hassas ölçüm düşük enerji tüketimi gibi. Datasheetine göre lm35 1 derece sıcaklık değişimi için 10mV gerilim üretir. Biz bu gerilimi analog olarak okuruz. Bir takım matamatiksel işlemlerden geçirip(oran-orantı) sıcaklık değerini elde ederiz.

Entegrenin 10mV/C hata oranı bulunuyor. Sonuçta ortam sıcaklığı, Vout * (100 C /V) formülü ile basitçe hesaplanabilir.CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz