Python Programlama Diline Genel Bakış

Python programla dili 90 lı yılların başında Hollandalı programcı Guido Van Rossum tarafından geliştirilmeye başlanmıştır. Adını The Monty Python adlı İngiliz gurubunun Monty Python’s Flying Circus adlı gösterisinden almıştır.
En büyük özelliklerinden birisi C,C++ gibi dillerin aksine derlenmeye gerek olmadan çalıştırılabilmesidir. Bu python diliyle hızlı bir şekilde program geliştirmek demektir. Aynı zamanda basit ve temiz bir söz diziminin de olması pek çok programcı tarafından tercih edilmesine olanak sağlar. Bu özellikleri sayesinde dünya çapında ün sahibi büyük kuruluşlar (Google, YouTube ve Yahoo! gibi) bünyelerinde her zaman Python programcılarına ihtiyaç duyuyor.

Python programlama dili pek çok farklı isletim sistemi ve platform üzerinde çalısabilir. GNU/Linux, Windows, Mac OS X, AS/400, BeOS, MorphOS, MS-DOS, OS/2, OS/390, z/OS, RiscOS, S60, Solaris, VMS, Windows CE, HP-UX, iOS ve Android ve belki adını dahi duymadığınız pek çok ortamda Python uygulamaları geliştirebilirsiniz.

Şuan piyasada iki farklı Python serisi vardır. Bunlar python 2, python 3. Python 3 serisinin yeni çıkması ve python 2 deki modüllerin henüz  python 3 serisine eklenmemesi bir dezavantaj olabilir ama illaki python 2 serisinin tedalülden kalkıp yerini python 3 serisine bırakacağını düşünerek python 3 programlama dilini anlatmak mantıklı olacaktır.

Python ile program yazabilmeniz için bu programlama dilininin sürümünü bilgisayarınıza kurmanız gerek.

https://www.python.org/downloads/ buradan bilgisayarınızın işletim sistemine göre python sürümünü kurabilirsiniz.

Python Programlama Dili Genel Yapısı ve İlk Program

Python programlama dilini kurduktan sonra IDLE(çalışma ortamı) açıyoruz programla maceramıza başlıyoruz.

İster buradan isterseniz de MS_DOS ekranından bu derste öğreneceğimiz komutları deneyebilirsiniz seçim size kalmış. MS_DOS ekranında çalışmak için (Windows-Çalıştır) gelen ekrana “cmd” yazıyoruz. Yada (Windows tuşu) ile beraber ® tuşuna basarak da açabiliriz.

Gelen siyah ekranda “C:\Users\exper>” (bende exper yazıyo sizde bilgisayarınızın adı neyse o yazar) yazan yerin yanına “python” yazdığınızda

Python çalışma ortamını MS-DOS da kullanabilir duruma geliyoruz. Artık python komutlarını kullanabilirz.

İlk öğreneceğimiz tabikide “Merhaba Dünya” yazısını yazmak. Bunu için kullanılan fonksiyon print() fonksiyonudur. Parantez içine tırnak işareti ile yazacağımız kelimeler python çalışma ortamında çalışacaktır.

>>>print(“merhaba dünya”)

merhaba dünya

Print() fonksiyonuyla kullanacağımız bazı parametreler işimizi kolaylaştırıyor. Bunlar “sep” ve “end” parametreleridir.

>>>print(“merhaba”,”dunya”,sep=” zalım”,end=”lı insan”)

Bu komutu yazdığımız zaman şöyle bir çıktısı olacaktır.

merhaba zalım dunyalı insan

Sep parametresi print fonksiyonun içerisinde virgülle ayırdığımız karakter dizisinin ve/veya sayıların arasına geliyor.

End parametresi ise print fonksiyonunun en son virgüllü kısmından sonra gelecek karakter dizisini ve/veya sayıları bildirmemize olanak sağlıyor.

Print fonksiyonunun bir diğer özel parametresi “file” paremetresidir. Print fonksiyonunun içerisine yazdığımız karakter dizisinin ve/veya sayıların nereye yazılacağını belirtmemize olanak sağlar.

>>> dosya = open(“deneme.txt”,”w”)

>>>print(“merhaba dünya”,file=dosya)

>>dosya.close()

Open() fonksiyonu print() fonksiyonu gibi özel bir fonksiyondur. Python programlama dilinde birçok özel fonksiyon  var zamanla hepsini öğrenecez. Open() fonksiyonundan bahsedecek olursak parantez içinde “deneme.txt” diye oluşturacağımız dosyanın adını ve uzantısını belirtiyoruz. “w” karakteri ise bu dosyanın yazma kipinde olduğunu belitiyor. Bu dosyayı “dosya”  isimli değişkene atıyoruz ilk başta burası önemli. Daha sonra print fonksiyonuna yazmak istediğimiz karakter dizisini yazıyoruz ve “file=dosya” parametresi sayesinde bu yazdıklarımızın çıktısını nereye vereceğimizi belirtiyoruz. dosya.close() komutu ile de dosyamızdaki işlemlerimizin artık bittiğini belitriyoruz.

Bu yazmış olduğumuz kodlarla “deneme” adlı dosyamızı oluşturduk ve print fonksiyonunda parantez içinde belirttiğimiz karakterlerin yazılmasını sağladık. İsterseniz şimdi bu dosyanın nereye kaydedildiğini öğrenelim.

Şu komutları çalışma ortamına yazdığımızda bize dosyanın nereye kaydedildiğini bize bildiriyor.

>>>import os

>>os.getcwd()

Bu komutlar sayesinde dosyamızın nereye kaydedildiğini bulabilir oradan dosyamızı açabiliriz. Açtığımız zaman “Merhaba Dünya “ yazısını görebilirsiniz.

Print fonksiyonun özel paremetlerinin olduğundan söz etmiştik. Bir diğer özel paremetresi de flush paremetresidir. Print fonksiyonunda flush paremetresi kısaca dosyadaki değişikliklerin dosya kapandıktan sonramı yoksa dosyayı kapatmadan anında mı yapılmasını istediğimizi belirtiyoruz.

Normalde flush parametresinin değeri False ‘ dir. Biz bunu True yaparsak kodları yazdıktan hemen sonra dosya kapatma komutunu “dosya.close()” kullanmadan dosyamıza aktarılmış olduğunu göreceksiniz.

>>>dosya=open(“deneme.txt”,w”)

>>>print(“merhaba”,file=dosya,flush=True)

>>print(“dunya”,file=dosya,flush=True)

Bu kodları yazdığımızda dosyamızı kapatma komutu kullanmadan print() fonksiyonun içerisine yazdığımız karakter dizilerinin ve/veya sayıların dosyaya aktarıldığını görebilirsiniz

Her durumda “file=dosya” yazmak size zor geliyorsa ve dosyada yazacağınız karakter dizisi çoksa şu komutlar size kolaylık sağlayacaktır.

>>>dosya=open(“deneme.txt”,”w”)

>>>import sys

>>>sys.stdout=dosya

>>>print(“merhaba”,flush=True)

>>>print(“dunyalı”,flush=True)

>>>print(“nasılsın”,flush=True)

>>print(“iyi misin?”,flush=True)

Fakat “flush” parametresinin değeri normalde “False” olduğu için dosyayı kapatmadan birşeyler yazmak istiyorsak her seferinde bu parametreyi kullanmamız gerekir.

Python programlama dilinde kullandığımız bazı özel fonksiyonlar olduğundan bahsetmiştik. Hatta birçok özel fonksiyon olduğunu söylemiştik. Bunlardan ikisinden bahsedeceğiz şimdi.

Baslık diye bir değişken oluşturalım ilk önce.

>>>baslık=”merhaba zalım dunya”

Type(baslık) komutunu kullanarak bu değişkenin hangi tipte olduğunu öğrenebiliriz. Ptyhon da değişkenler ilk başta ya string ya da int olarak işlem görür . Bu komutu yazdığımızda

>>> type(baslık)

<class ‘str’>

bilgisinin geleceğini göreceksiniz. String veri tipinde bir veri olduğunu gösteriyor.

>>>veri1=5

>>>type(veri1)

<class ‘int’>

Tırnak işareti içerisinde 5 yazmış olsaydık string veri tipinde olduğunu anlayacaktı fakat tırnak işareti olmadan yazdığımı için python bunun int veri tipinde bir sayı olduğu bilgisine ulaşmış oldu.

Aynı işlemi “merhaba zalım dünya” için yapmayı denerseniz programın invalid syntax(geçersiz sözdizimi) hatası verdiğini göreceksiniz.

len(baslık) komutunu kullanarak ise bu string veri tipindeki karekter dizisinin kaç elemanlı olduğunu öğrenebiliriz.

>>>len(baslık)

19

bilgisinin geldiğini göreceksiniz. 19 elemanlı string veri tipinde bir karekter dizisi olduğunu gördük.

Pirin() fonksiyonunda;  kaçış dizilerini kullanarak kullanıcıya gösterilen metinlerin biçimini doğrudan etkileyebiliriz. Bu kaçış dizileri şunlardır:

 

Kaçış DizisiKullanımı
\’ Karakter dizisi içinde tek tırnak isaretini kullanabilmemizi saglar.
\” Karakter dizisi içinde çift tırnak isaretini kullanabilmemizi saglar.
\\ Karakter dizisi içinde \ isaretini kullanabilmemizi saglar.
\n Yeni bir satıra geçmemizi saglar.
\t Karakterler arasında sekme boslugu bırakmamızı saglar.
\u UNICODE kod konumlarını gösterebilmemizi saglar.
\N Karakterleri UNICODE adlarına göre kullanabilmemizi saglar.
\x Onaltılı sistemdeki bir sayının karakter karsılıgını gösterebilmemizi saglar.
\a Destekleyen sistemlerde, kasa hoparlöründen bir ‘bip’ sesi verilmesini saglar.
\r Aynı satırın basına dönülmesini saglar.
\v Destekleyen sistemlerde düsey sekme olusturulmasını saglar.
\b Imlecin sola dogru kaydırılmasını saglar
\f Yeni bir sayfaya geçilmesini saglar.
r Karakter dizisi içinde kaçıs dizilerini kullanabilmemizi saglar.
CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz