While Döngüsü

Yazdığımız bir programda komutların devamlılığını sağlaması ve bizim istedeğimiz koşulun sağlanana kadar çalışması için kullanılır.
Mesela biz programlarımızda şuana kadar bir kere işlemeyi öğrendik. Yani yazdığımız program bir kez çalışıyor ikinci kez çalışmıyordu bu sorunu while döngüsünü kullanarak çözebiliriz.

While döngüsü ve hatta programlama dilleri okumayla eline kağıdı kalemi alıp onları bir kağıda yazmayla öğrenilmeyeceği için ben derslerimde olabildiğince çok uygulama yapmaya çalışacağım. Çünkü uygulamaları gördükçe ve onları kendiniz de yazıp mantığını kavramaya çalışarak kendi uygulamalarınızı programlarınızı oluşturabilirsiniz.

Şimdi while döngüsünün basit kullanımlarını gösterelim daha sonra programlarımıza geçelim.

Görüleceği üzere  a<10 koşulunu her seferinde sağladığı için döngü sonsuz bir şekilde çalışıyor. Çalışma mantığı bu şekildedir. Koşulun sağlanması durumunda döngüye girilir ve koşul sağlanana kadar döngü çalışır.

Break parametresi

Python’da break parametresini kullanarak döngüden çıkabiliriz.  Bu bize programlama anlamında çok yardımcı olacak. Sonsuz bir şekilde çalışan bir program istemeyiz biz istediğimiz zaman çalışsın istediğimiz zaman da çıkabileceğimiz bir program daha çok işimize yarar.

 

Şimdi while döngüsü ile örnek uygulamalar yaparak konuyu pekiştirelim.

Gördüğünüz gibi program “q” değerine basılana kadar çalışıyor. “q” değerine bastığımızda ise yazdığımız komut sayesinde programdan çıkıyor.

Yanlış kullanıcı adı veya parola girsek durumun nasıl olacağını da görelim.

while döngüsü

 

 

 

 

For Döngüsü

Python programlama dilinde en çok tercih edilen döngü for döngüsüdür. Kullanımı basittir fakat örneklerle pekiştirmeniz gereken bir döngüdür.

for döngüsü

 

 

 

Gördüğünüz gibi harfler isimli değişkenimizin her bir elemanını tek tek ekrana yazdırdık.

Yazdığımız programın kısa bir açıklamasını yapacak olursak harfler isimli değişkenimizi oluşturuyoruz. Daha sonra harfler isimli değişkenimizin tek tek her elemanını “i”  isimli değişkenimize atıyoruz. Daha sonra bu attığımız i değişkenini ekrana yazdırıyoruz.

Örnek uygulamalara bakarak konuyu daha iyi anlayacağınızı düşünüyorum.

range() fonksiyonu

Python’da range() fonksiyonu belli aralıktaki değerleri kullanmak için işimize yarıyor. Mesela;

Yukarıdaki programda kullanıcıdan bir sayı girmesi isteniyor ve for döngüsü ve range() fonksiyonu kullanılarak girilen bu sayı değeri kadar döngüye sokulma işlemi gerçekleşiyor. Farkettiğiniz üzere range() fonksiyonunun kullanımı “range (ilk_deger,son_deger)” şeklindedir. Ve “ilk_deger” parametresinden başlanılarak “son_deger” parametrsine kadar işlem yapılıyor. Fakat “son_deger” parametresi kullanılmıyor. Umarım aşağıdaki örnekle daha iyi anlarsınız.

Pass parametresi

Python’da  adından da anlaşılacağı üzere pas geçmek hiçbir işlem yapmamak anlamında kullanılır. Bir örnek verecek olursak;

Yukarıdaki programı açıklayacak olursak eğer “kullanıcı_adı” değişkenine bir değer girilmezse programı bir şey yapmadan sonlandıracaktır. Aksi halde ekrana “merhaba” yazacak ve ondan sonra sonlandıracaktır.

continue parametresi

Python’da continue parametresi kendisinden sonra gelen her komutu es geçip döngünün başına geçmesini i sağlamak için kullanılır.

Bir örnek verecek olursak;

whihe(True) parametresiyle döngünün çalışmasını başlattık. Daha sonra kullanıcının “kullanıcı_adı” değişkenine bir karakter/karakter dizisi girmesini istedik. Eğer “kullanıcı_adı” değişkenine bir değer girilmez ise hiçbirşey yapma dedik. Ve “if not kullanıcı_adı” koşulunun altını boş geçtik. Daha sonra eğer 0 ile 4 arasında bir karakter dizisi girilir ise döngüyü başa al dedik. Daha sonra bu koşullardan ikisi de sağlanmaz ise “else” parametresinin altındaki komutları işlev gör ve döngüyü sonlandır dedik ve programımızı sonlandırdık.
CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz