Format() Metodu

Ekrana yazdırma işlemlerinde bize daha dinamik ve sade bir kullanım sunuyor. Print fonksiyonu içerisinde ekrana yazacağımız karakterleri belirtirken {} işaretli olan yere format metoduyla belirlediğimiz karekterlerin gelmesi diye tanımlayabiliriz. Aşağıdaki yapacağımız örnekle bu metodun kullanımını daha net anlayacağınızı düşünüyorum.
İşleçler

Python Programlama Dilinde program yazarken kullanacağımız çoğu durumda gerekli bazen ise bize kolaylık sağlayan işleçler vardır. Bunlardan en çok kullanılanlarını görelim.

Aritmetik İşleçlerKullanımı
+ toplama
 çıkarma
* çarpma
/ bölme
** kuvvet
%modülüs
//taban bölme

Normal matematiksel işlemlerin yapıldığı işleçlerdir. string veri tipi ile tanımlanmış olan karakter dizileri için kullanımları da vardır.

Karşılaştırma İşleçleriKullanımı
==   esittir
!=  esit degildir
>  büyüktür
< küçüktür
>=büyük esittir
<=küçük esittir

Genellikle programlarda çok kullandığımız işleçlerdendir. if-elif-else yapılarında kullanıldığı gibi döngülerde de kullanılabilir. İlerleyen derslerde bu işleçle ilgili çok fazla uygulama yapacağız.

Bool İşleci

Bool işleci ; bool değerini yani “True”  ve “False” olarak kontrol etmemize olanak sağlayan işleçtir.

Durumları kontrol etmek için kullandığımız diğer işleçler şunlardır:

and

or

not

Aitlik Isleçleri

Değer atadığımız karakter dizisinin içerisinde aradığımız karakterin olup olmadığını bize bildiriyor.

aitlik isleci

 

 

 

 

Kimlik Isleçleri

Tüm programlama dillerinde olduğu gibi python dilinde de yazmış olduğumuz kodların bir bellek adresi vardır ve oraya kayıt edilirler. Biz bu yazmış olduğumuz kodların, verilerin bellek adresindeki yerlerini öğrenmek için “id()” adlı fonksiyonu kullanırız.

kimlik isleci
CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz