seo (Search Engine Optimization = Arama motoru Optimizasyonu)

Bu yazımızda sitenizin içeriğiyle alakalı kalite hizmetler sunmak ve sitenizin popülaritesi artırmakla ilgili ipuçları vereceğiz.

İçerik Optimizasyonu

Kaliteli içerik ve hizmetler sunun

Kullanıcılar kaliteli içeriği diğerlerinden ayırt ederler ve başka kullanıcıları da bu içeriğe yönlendirirler. Bu, bloglarda yayınlama,Sosyal medya hizmetleri, e-posta, forumlar ve diğer yöntemlerle gerçekleşebilir. Organik olarak ya da kulaktan kulağa yayılması,hem kullanıcılar hem de Google için sitenizin bilinirliğinin artmasını sağlar, bu da ancak kaliteli içerik sunmakla oluşur.

Sunduğunuz içeriği bulmak için kullanıcıların arayabileceği kelimeleri göz önünde bulundurun. Konu hakkında çok bilgili bir kişi ile konuya yeni olan bir kişi, aramalarında farklı terimler kullanabilir.

Örneğin iyi bir elektronik yazılımcı “mesafe sensörü” olarak kullanılan “hc-sr04” modülünü ararken,konuya yeni ilgi duyan bir kişi “mesafe ölçümü” olarak bir arama yapabilir. Arama seçeneklerindeki bu farklılıkları yakalamak ve buna göre içeriğinizin yazım dilini oluşturmak(anahtar kelimelerin uygun ölçüde karışımını kullanmak) olumlu sonuçlar sağlayacaktır. Aşağıdaki webmaster araçlarından bu konu ile alakalı yardım alabilirsiniz.

(1)Google AdWords, yeni anahtar kelime değişimlerini ve her bir anahtar kelimenin tahmini arama yoğunluğunu gösteren, kullanışlı bir Anahtar Kelime Aracı sağlamaktadır

(2). Ayrıca, Google Web Yöneticisi Araçları sitenize erişimde en çok kullanılan arama terimlerinin neler olduğunu ve hangilerinin sitenize en çok kullanıcıyı yönlendirdiğini belirtir

İpuçları

 • yazım ve imla hataları olan baştan savma metinler kullanmayın
 • Farklı konularda olan büyük bir metni bütün olarak tek sayfaya paragraf, alt başlık ve sayfa düzeni olmadan eklemeyin
 • Site genelinde tekrarlanan ve birbirinin kopyası olan içeriği kullanmaktan kaçının

Yani kısaca arama motorları için değil de kullanıcılarınız için içeriği oluşturun.

Daha iyi bağlantılı metin ekleyin

Bağlantılı metin, kullanıcıların tıklayıp içeriğe yönlendirileceği metinlerdir ve şu şekilde kullanılır:

<a href=“…”></a>.

Bu metin kullanıcılara ve Google’a, tıklandığında gidilecek olan sayfadaki içerik hakkında açıklayıcı bilgi sağlıyor. Sayfalarınızdaki bağlantılar, sitenizdeki diğer sayfalara giden site içi bağlantılar veya diğer sitelerdeki içeriğe giden site dışı bağlantılar olabilir.
Her iki durumda da, bağlantı metniniz ne kadar iyi olursa,kullanıcılar sitenizde o kadar kolay gezinebilir ve Google’ın da gidilen sayfanın ne hakkında olduğunu anlaması kolaylaşır.

İpuçları

 • Uzun cümle veya kısa paragraf şeklinde uzun bağlantılı metin yazmaktan kaçının
 • “sayfa”, “makale” veya “buraya tıklayın” gibi çok genel bağlantılı metin kullanmaktan kaçının
 • Bağlantıları normal metin ile aynı şekilde biçimlendiren CSS kullanmaktan kaçının ( yani en azından bağlantılı metinin üzerine gelindiğinde başka bir renk alsın yada metnin yazi tipi, font özelliği gibi özellikleri değişsin)
 • Sadece arama motorları için hazırlanmış ve aşırı şekilde anahtar kelimelerle doldurulmuş bağlantılı metinler kullanmaktan kaçının

Görsel kullanımını optimize edin

Görseller, sitenizin olağan bir parçasıdır ve görsel kullanımını optimize edebilirsiniz. Bütün görsellerde değerlendirmeniz gereken özellikler dosya adı ve “alt” değeri dyebiliriz.

Eğer bir kullanıcı görselleri desteklemeyen bir tarayıcı ile sitenizi ziyaret ediyor veya farklı teknolojiler kullanıyorsa (örneğin ekran okuyucu), “alt” değerine yazılan yazı görsel hakkında bilgi sağlamasına yardımcı olur.

Diğer bir neden ise, resmi bağlantı olarak kullanıyorsanız, “alt” için yazılan yazı aynı zamanda bağlantılı metin yerine kullanılacaktır. Metin bağlantıları da aynı işlevi yerine getireceği için google, sitenizin gezinti menüsünde çok fazla görsel kullanmanızı tavsiye etmiyor .

Son olarak görsel optimizasyonla alakalı söylemem gereken resimlerinizi tek bir alt klasörde barındırın. Bu hem siz hemde botlar için kullanışlı olacaktır.

İpuçları

 • “resim1.jpg”, “pic.gif”, “1.jpg” gibi genel dosya adlarını mümkünse kullanmayın
 • Spam olarak algılanabilecek çok uzun “alt” metni kullanmayın
 • Site gezinti menüsü için sadece resim kullanmayın
 • Görseller için site haritası oluşturulabilir.

Aynı sayfalarınızın yer aldığı sitemap.xml gibi sadece resimlerinizin yer aldığı bir site haritası oluşturulabilir

Uygun başlık biçimlendirmesi etiketleri seçin

Önemini vurgulamak istediğiniz metinler için başlık biçimlendirmesi etiketlerini kullanınız.

Başlık biçimlendirmesi etiketi sayfanızdaki yapıyı kullanıcılarınıza sunmak için kullanılır.

Başlık biçimlendirmesi için en büyüğü <h1> ve en küçüğü <h6> olmak üzere altı boyut bulunmaktadır.

Başlık biçimlendirmesi etiketi genellikle uygulandığı metni, sayfadaki normal metinden daha büyük biçimlendirdiği için kullanıcıya görsel kolaylık sağlar; bu metnin önemli olduğunu vurgular, altında bulunan içerik ile ilgili fikir verir. Farklı başlık boyutları, içeriğinizin hiyerarşik yapısını oluşturarak dokümanınızın kolay okunabilmesini sağlar.

Botlar için de sayfa başlıklarının düzgün oluşturulması sayfanızı indexlemesi ve arşive eklemesi anlamında çok önemlidir

İpuçları

 • Sayfa yapısını tanımlamaya yardımcı olmayacak başlık biçimlendirmesi etiketi kullanmayın
 • <em> ve <strong> gibi diğer etiketleri kullanabileceğiniz durumlarda başlık biçimlendirmesi etiketi kullanmayın
 • Bütün sayfa içeriğini tek başlık biçimlendirmesi etiketine eklemeyin ( Bunu yapmazsınız zaten 🙂 )
 • Başlık etiketlerini sadece biçimlendirme için kullanmayın, aynı zamanda yapıyı yansıtacak şekilde düzenlemeye özen gösterin

Bir sonraki SEO eğitimimizde görüşmek üzere…
CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz