seo (Search Engine Optimization = Arama motoru Optimizasyonu)

SİTE YAPISININ GELİŞTİRİLMESİ

Herkese merhaba. SEO eğitimlerimize devam ediyoruz. Bu eğitimimizde site yapısının geliştirilmesi ve kullanıcı , arama motorları tarafından sevilecek site yapısı hakkında bilgiler aktaracağız.
URL’lerinizin yapısını geliştirin

Yazmış olduğunuz dökümanınıza içerikle alakalı bir başlık ve meta açıklaması kısmı ekledikten sonra URL yapınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz. Arama motorları tarafından sitenize gönderilecek bot , sizin sayfanızı URL ile tarayacağı daha sonra indexleyip arşive alıp almayacağına karar vereceği için URL yapınızın dökümanınızdaki içerikle alakalı olması gerekmektedir. Bot gelir URL’nizi tarar ve daha sonra dökümanınızı inceler başlık ve meta açıklamalarına bakar dökümanla alakalı ön bilgi oluşturmuş olur. Tüm bunları yaptıktan sonra dökümanınızı tarayıp başlıkla , URL ile ve meta açıklamasıyla alakalı hiçbir şey bulamazsa siz hepsini doğru bir şekilde oluştursanız dahi arşive eklemeyecek ve üst sıralara çıkarmayacaktır.

Kafa karıştırıcı ve rahatsız edici URL’ler kullanmayın

İpuçları:
  • URL lerde kelimeler kullanın
  • Gereksiz parametreler ve ID değerleri bulunan URL yapısını tercih etmeyin
  • “sayfa.html” tarzı genel sayfa adları vermeyin
  • İçeriğinizi iyi organize eden ve kullanıcılarla botlara içerikle alakalı doğru bilgiler veren URL yapısı oluşturun
  • Bir dökümana birden çok URL ile yönlendiriliyorsa, URL yönlendirmesi uygulayın ( rel=canonical url)

Sitenizde gezinmeyi kolaylaştırın

Sitenizdeki gezinti bağlantıları arama motorları için ne kadar önemliyse kullanıcılar için de önemlidir. Kullanıcı ve botlar için site yapınızı dökümanın sitenin bütününde nasıl rol oynadığını göstereceği birşekilde oluşturun. Sitenizdeki gezinti bağlantılarını ana sayfanızı temel alarak planlamak bu yüzden çok önemlidir.

Bir diğer önemli konu da takip bağlantılarıdır. Dökümanınızı ziyaret eden bir kullanıcıya önceki, sonraki sayfalarına ve ana sayfaya dönmesini kolaylaştırın.

Belkide her webmaster’ın bildiği yada en azından birkere duyduğu “sitemap” dosyası sadece botlara özgü olmamalıdır. Ziyaretçilere özel bir site haritası oluşturun. Eğer sitenizdeki sayfalar çoksa ve her sayfanın ilgili bir kategorisi varsa sitenizde kategorileri paylaşın. Böylelikle ziyaretçiler sitenizde daha kolay gezinecektir.

İpuçları
  • Kullanılan içeriği çok fazla parçalayıp bölümlere ayırlayın ( örn: alt sayfalardaki bir içeriğe ulaşmak için adam yirmi tıklama yapmasın )
  • Site içi gezinme bağlantılarında odaklanacağınız nokta sadelik ve kullanım kolaylığı olsun
  • Kullanışlı bir 404 ( “Sayfa bulunamadı”) sayfası hazırlayın.

Bu dersimizde site yapısını geliştirilmesiyle alakalı bildiklerimizi aktarmaya çalıştık. Anlattıklarımın çoğu Google ‘daki ekiplerin kullanması için hazırlanmış olan SEO Başlangıç Rehberi’ndeki eğitimlerinden alınmıştır. Temel SEO eğitimlerimizi vermeye devam edeceğiz. Birsonraki SEO eğitimimizde görüşmek üzere…
CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz