seo (Search Engine Optimization = Arama motoru Optimizasyonu)

Bu yazımızda sizlere SEO ( Arama Motoru Optimizasonu ) ‘nun temelleri hakkında bilgiler vereceğiz. SEO başlı başına kapsamlı bir iş hatta bir meslek olduğundan tüm SEO kriterlerini bir yazıda inceleyemezdik. Bu yüzden SEO kriterleri ile bilgilendirmelerimiz devam edecek.

Öncelikli olarak benim ve  birçok Webmaster’ın SEO yaparken kriterlerine dikkat ettiği arama motoru tabikide Google’dur. Çünkü internet kullanıcılarının %90’ı aramalarda Google’u tercih ediyor. Yandex, Msn, Yahoo ve Bing , Google’a göre çok daha az kullanılıyor. Ki zaten bu herkesin bildiği bir gerçek. Durum böyle olunca genel olarak biz Webmasterlar da Google tarafından belirlenen kriterler doğrultusunda SEO çalışmalarımızı yapıyoruz.
SEO NEDİR?

SEO , İngilizce Search Engine Optimization kelimelerinin baş harflerinden gelir. Türkçe’si Arama Motoru Optimizasyonu’dur. Arama Motoru Optimizasyonu genellikle web sitenizin bazı bölümlerine küçük düzenlemeler yapılması anlamına gelir. Tek tek incelendiğinde bu değişiklikler sadece eklemeler gibi görünebilir, ancak diğer optimizasyonlar ile birlikte sitenizin kullanıcı deneyiminde ve organik arama ( arama sorgusu yaparak ) sonuçlarındaki performansında gözle görünür iyileşmeler getirir.

Google bu konuda şöyle diyor :  Arama Motoru Optimizasyonu her nekadar arama motorları yani Googleboot’lar için yapılıyor olsada siz öncelikli olarak sitenize gelen ziyaretçiler için çalışmalarınızı yapın. Sonuç olarak sitenize gelen ziyaretçiler daha çok organik aramalarla  sitenizi ziyaret ediyor.

Yani demek istiyor ki siz sitenizdeki düzenlemeleri ziyaretçileri baz alarak oluşturun. Bu da otomatik olarak organik aramalarda sitenizin üst sıralara çıkmasını sağlayacaktır 🙂

!!!Bu arada unutmadan,  bahsedeceğimiz SEO kriterleri sadece organik aramalardaki sitenizin durumunu etkiler. Google Adwords gibi ücretli sonuçlar üzerinde etkisi yoktur.!!!

SEO TEMELLERİ

Özgün ve Doğru Sayfa Başlıkları Oluşturmalısınız

SEO yaparken ilk başta dikkat edilmesi gereken tabikide sayfa başlıklarıdır. Özgün ve doğru sayfa başlıkları kullanmalısınız. Sayfa başlıklarında kullanacağınız başlık etiketi hem kullanıcılara hemde Arama Motorlarına sayfanın ne ile alakalı bir sayfa olduğunu belirtir.

<html> dökümanında  <head> etiketi içerisinde tanımlanmış olan <title> etiketi,  sizin arama motorları tarafından ve organik aramalar sonucunda ziyaretçilerin göreceği sayfa başlığıdır

Belirlemiş olduğunuz sayfa başlığı, kullanıcıya aradığı terimle bulduğu sayfanın ne kadar ilgili olduğunu gösterir.

Kullanıcının arama sorgusu içinde kullandığı terimler başlıkta koyu renkle gösterilir

Sayfa içeriğini etkili olarak anlatan bir başlık seçin.

“new1” veya “adsız” gibi anlamsız başlıklardan kaçının

Sitedeki herbir sayfa için ayrı ve özgün başlıklar kullanın.

“Sitenizdeki bütün sayfalarda aynı başlığı kullanmayın”

Description ( Tanım ) Meta Etiketinden Faydalanın

Sayfa başlığını doğru ve özgün bir şekilde oluşturduktan sonra sayfayla ilgili arama motorlarına ve ziyaretçilere bilgi verme kısmına geldik. Description ( Tanım ) meta etiketi, arama motorlarına ve ziyaretçilere sayfanın içeriğiyle ilgili özet bilgi verir.

<html> dökümanında  <head> etiketi içerisinde tanımlanmış olan <description> etiketi,  sizin arama motorları tarafından ve organik aramalar sonucunda ziyaretçilerin göreceği sayfanızın özet bilgileridir

 

Sayfa içeriği doğru olarak özetlenmelidir. Arama sonuçlarında gösterilen organik arama sonucunda tanım etiketi ziyaretçilere ve Google’a sitenizle ilgili doğru bilgiler vermelidir.

Tanımı anahtar kelimelerle doldurmayın

Bütün sayfa içeriğini tanım etiketi yapmayın

Genel tanımları yazmayın ( “bu bir web sayfasıdır” gibi )

Sayfa içeriğiyle ilgisi olmayan tanım etiketi yazmayın

Sayfalarınızda kullanacağınız tanım etiketi her sayfada farklı olmalıdır. Bu hem Google’a hemde ziyaretçilerinize sitenizi incelemeleri konusunda yardımcı olur.

Her sayfada aynı tanım etiketini kullanmayın

SEO temelleri eğitimimiz bukadardı. İlerleyen SEO eğitimlerimizde görüşmek üzere…
CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz