web master ne iş yapar

Webmaster Nedir?

Webmaster Türkçede  ağ ustası, ağ yöneticisi anlamında kullanılmaktadır.  Webmaster kavramını birçok insanın bilmemesine karşı kendi siteleri üzerinden kazanç sağlayan insanlar arasında oldukça sık kullanılıyor. Bunlara E-Ticaret(B2B) sitesi üzerinden gelir sağlayanlar, kurumsal ve şirket Web Siteleri ile Web Sitelerini bir reklam aracı olarak kullananları örnek verebiliriz.
Önceden pek önemsenmeyen bu kavram şimdilerde meslek haline gelmeye başladı. Gelişen İnternet Teknolojisi ile birlikte firmalar bünyesinde İnternet Sitelerini yönetecek içerik kod bakımından düzenlemelerini yapabilecek biri veya birilerinin bulundurulması gerektiğini çok iyi biliyorlar. Çünkü Web Sitenin açılmasından sonra onu sürekli güncel tutmak herkesin istediği google’da üst sıralara çıkma arzusunu sağlayacak kişilerdir.

 

Webmaster’ın Görevleri Nelerdir?

Bir Webmaster’ın görevlerinin başında siteyi yönetmek gelmektedir. Grafik, içerik, SEO ( Search Engine Optimization), reklamlar, yazılım  gibi birimlerde Web Teknolojilerini takip edip onları üretip, Web Sitesini ve Web Uygulamaları geliştirmelidir. Ülkemizdeki ve dünyadaki sistemlere bakacak olursak bu konuma denk gelen kişiye Proje Yöneticisi denmektedir.

Peki neden İnternet Sitesini yönetecek birine ihtiyaç duyulsun diye soracak olursanız İnternet sitesi sahibi olmak günümüzde gelişen teknolojilerle daha da kolaylaştı fakat siteyi sürekli güncel tutmak, SEO çalışmalarını yaparak üst sıralara çıkmasını sağlamak bir hayli emek isteyen iştir. Bu yüzden Webmaster İnternet geliştikçe yerini sağlama alarak en önemli mesleklerden biri haline geleceği aşikardır.

Webmaster Neleri Bilmelidir?

Webmaster İnternet Teknolojilerinin çok sıkı  takipçisi olmak zorundadır. Dijital pazarlama, SEO,  yazılım dilleri hakkında bilgi sahibi olmalı, ileri düzeyde html, css ve javascript dillerini kullanmalı ve sunucu yönetimi, güvenlik gibi geniş çaplı konularda bilgi sahibi olmalıdır.

Genel Olarak Bilmesi Gerekenler Şunlardır:

  • Html/Html5 (Hypertext Markup Language) 

Web sayfalarını oluşturmak için kullanılan standart metin işaretleme dilidir. Dilin son sürümü Html5’tir

  • Css/Css3 (Cascading Style Sheets)

Html’e ek olarak metin ve format biçimlendirme alanında fazladan olanaklar sunan bir Web teknolojisidir

  • Javascript

Yaygın olarak Web tarayıcılarında kullanılmakta olan dinamik bir programlama dilidir

  • PHP(Personle Home Page)

Sunucu taraflı çok geniş kullanıma sahip Html içerisine gömülebilen betik bir programlama dilidir

  • MySQL

Veri tabanı yönetim sistemidir

  • ASP(Active Server Pages)

Microsoft’un ilk dinamik Web Sayfaları üretmek için geliştirdiği sunucu taraflı betik motoru

 CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz