zombie-army

Youtube Manipülasyonu ( Zombie Army )

Gündelik hayatta, youtube de müzik izlerken ‘’Ulan bu adam kim ? bu ne saçma bir şarkıdır ve bir hafta da nasıl 30 milyon izlendi ?’’ demeyeniniz yoktur herhalde. Eğer varsa youtube trend kısmına girip, bu kelamı edip gelebilir 🙂Peki nedir bu Zombie Army ?

Öncelikle oyun olan zombie army’den bahsetmiyoruz ki çok güzel bir oyundur. Zombie army, bir illegal kuruluş. Bu kuruluşun tek sahip olduğu şey ise biziz. Evet bizleri kullanıyorlar. Nasıl oluyor bu diyorsanız şöyle ki: Bilgisayarımıza çeşitli yollardan virüs bulaştırıp, youtube den çeşitli videoları izletilmiş gibi gösteriyorlar.

Özellikle birden patlayan daha düne kadar ünü ,adı sanı, bilinmeyen sanatçılar bu yönteme baş vuruyor. Saçma sapan anlamsız sözler ile iğrençlik derecesinde bir klip çek. Youtubede yayınla ve illegal bir prodüksüyon ile anlaş. Milyon izlenme başına 5 bin tl gibi bir ücret söz konusu. Sonuç 1 hafta da 30 milyon.

Yani youtube de gezinip ‘’millet bu videolardan ne anlıyor ne zevksiz bir milletiz.’’ Şeklinde yargılarımızdan kurtulma vakti geldi bizim için. Tamam zevkler ve renkler tartışılmaz lakin sanatın da bir anlamı, bir kalitesi olmalıdır ki bu işi hakkı ile icra eden, emek veren sanatkar kesime haksızlık olmasın dimi.

Peki  bu bot atma diye de bilinen olay hakkında youtube ne yapabilir ?

Cevap basit ‘’hiçbir şey ‘’ Neden diyecek olursak, öncelikle youtubenin görüntü kaydetme imleci hakkında kısa detay verelim. Siz youtubeye girdiğiniz an ip adresiniz youtube sunucusuna gider.  Siz tıkladığınız her videonun  izlenmesini bir tık artırırsınız kendi ipniz üzerinden.

Tabi sınırsız bir artış söz konusu değil. Bir ip bir videoyu bir gün içinde 1-2 kere ‘’view’’ atabilir. Yani izlenme sayısına etki edebilir. Yani bir kişinin milyon kere izlemesi değil milyon kişinin bir kere izlemesi esasına göre çalışır. Yani youtube kaç kere izlendiğine değil esasen kaç farklı ip adresinin videoya eriştiğine  bakar. Sonuna kadar izlemesi de gereksiz. Aç kapa yapması bile yeterlidir.

Zombie army de youtube algoritmasını güzel çözmüş bunun için milyonlarca bilgisayara, daha doğrusu ip adresine ulaşmış, ele geçirmiş. Anlaşmalı şirketlerin, istenilen videolarına, istenilen izlenme oranlarına çıkarıyor.

Tabi ki youtube de bunun farkında ama ortada illegal bir şey yok. Çünkü youtube izleme imleci algoritmasını ip temelli kurmuş. Ne kadar ip o kadar köfte demiş.  Adamlar da al sana ip diyor.

Yani sağda solda gördüğünüz özellikle sizin de anlamış olduğunuz üzere benim ayar olduğum videolar, haksız bir şekilde para ile bir yerlere geliyor. Hatta  sosyal medyada  Gangnam’ın  yaklaşık 2.7 milyar izlenen video klibi bile ‘’zombie army ürünü mü?’’ şeklinde tartışılıyor. Çünkü ilginç bir şekilde birden patladı, birden söndü. Bu da akıllara zombie army sorusunu getiriyor.CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz