youtube-haber

YOUTUBE, YOUTUBERLERİ ÜZÜYOR(MU?)

Bildiğiniz, veya şu an öğrenmekte olduğunuz üzere, youtube bir google uygulaması. Evet adamlar bunu da aldı. Ve google algorıtmasını, yapısını, hedeflerini son bir sene içinde optimize etmişti. Bu değişiklik youtube ‘a de yansımaya başladı haliyle.

Youtube tıpkı google gibi, algoritma değişiklik sebebini ve içeriğini her zaman ki gibi açıklama duyma gereksinimi hissetmediği gibi bu sefer de bizi şaşırtmıyor. Ama adamların hakkını yemeyelim, tweet atıyorlar sonuçta. 🙂Twetin bize anlattığı, artık +301 dönemine veda ediyoruz. Youtubenin bot atan kanallar için geliştirdiği bir uygulama kendisi. Youtube kanalların izlenme oranlarını takip eder, bir absürdlük sezerse( ki buna Zombie army adlı makalemizde güzelce irdeledik.) video görüntülenme sayısı +301’de kalıyor. Video analiz edilip organik izlenme, izlenme sayısına eklenip, bot kısmı çıkarılıyor izlenme sayısından. Tabi bu sadece youtubenin iç tüzüğü, bilindiğiniz üzere tüzük sadece tüzükde kalır. Genelde video kaldırılma ile sonuçlanıyor. Sonuç kanal aynı videoyu biraz kırpıp, biraz makyajlayıp, tekrar sunuyor bizlere. Sanırım youtube biraz kızmış bu duruma ki, kurunun yanında yaşda yansın aga moduna geçmiş durumda.

Bu +301’e veda tweetinden sonra gelen güncelleme ile beraber, youtuberler ile youtube arasında süre gelen iç savaş daha da kızışmış, hatta kampanya başlanmış durumda. Kampanyanın öncüsü youtube’nin gülü, altın yumurtlayan tavuğu diye bilinen ‘’pewdipie’’ . Kendisinin 49 milyon küsür abonesi mevcut gelin biz 50 milyon diyelim.

Yeni youtube algoritmasından 50 milyonluk pewdipie bile rahatsız çünkü,  kendisi  ‘’50 milyon takipçim var ve son yayınladığım vloglar 2 milyon bile izlenmemiş’’ şeklinde biraz küfürlü biraz esprili bir açıklama yapıyor. Bu konuda diğer  youtuberleri de sağ duyuya davet ediyor.

Gerçekten de youtube, sosyal bir mecra olmaktan çıktı şu sıralar. Sanırım youtube vizyon değişikliğine gitti, bunu açıklama gereği hissetmiyor. Çünkü yine pewdipie abimizin dediğine göre, youtube vidyoları kullanıcılara ulaştırmıyor ve saçma bir şekilde takipçiler, takipçilikten düşüyor. Hatta tepki videosunda kendisinin bile takip ettiği youtuberların takipçiliğinden düştüğünü anlatıyor. Bu hakkı youtube kendisinde neden buluyor gibi bir soru soruyor.

Olayın youtube boyutunda ise youtube, sessiz kalmakla beraber algoritmayı yüklemekteki amacını; Organik takipçinin önemini artırmak, içerik kalitesini yükseltmek, (click bait olayını diyorum.)  kaliteli içerik üreticilerinin daha çok kitleye hitabını sağlamak. Şeklinde açıklıyor.

Sonuçlara gelecek olursak hepinizin bildiği gibi youtube trend videoları önceden, en kısa zamanda en çok izlenen videolar şeklinde çalışan bir algoritma sistemiydi. Şimdi ilginç bir şekilde reklam ve film şirketlerinin reklamı doluşmuş durumda, milyonları aşan amatör kayıt hit videolardan eser kalmamış. Ve +10 milyondan fazla takipçisi olan youtuberlar, nedendir bilinmez +5 milyon izlenmeden 100 bin izlenme gibi komik rakamlara düşmeye başlamış. Youtube, ‘’kaliteli içerik’’, hatta ‘’küfürsüz-elit’’ içerik kısmında kendini haklı bulmasını belki anlayışla karşılayabiliriz. Çünkü dünya çapında binlerce firmaya reklam hizmeti veriyor. Youtuberlardan biraz kalite beklemesi bu açıdan makul karşılanabilir. Ama bu birden milyon izlenmeden bin izlenmeye düşerek olmamalı. Trend videolar kısmı ise asıl kafa karıştırıcı kısmı, çünkü en çok para vereni en trend video olarak çekmek, kendisine sosyal paylaşım sitesi diye lanse eden bir firmaya yakışmıyor.CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz